Povolanie: politik, spisovateľ
Vek: 46
Znamenie: býk
Rodinný stav: ženatý
Počet detí: 3
Bydlisko: Stará Bystrica

 1. Akú vlastnosť na sebe si najviac ceníte?
Každý človek by mal poznať svoje plusy aj mínusy a v pokoji ich prijať. Snažím sa presadzovať medzi ľuďmi spravodlivosť a túžba po nej ma ženie dopredu.

2. Čo vás dokáže nadchnúť?
Veľa vecí. Napríklad si viem užiť pohľad na krásy našej prírody.

3. Čo vás momentálne najviac trápi?
Som povaha, ktorá si nerobí ťažkú hlavu z vecí, ktoré nedokážem zmeniť. V parlamente ma však trápi, že niektorí kolegovia si nezachovávajú elementárnu slušnosť a v diskusiách často urážajú kolegov, sú vulgárni a často aj primitívni.

4. Keby to bolo možné, v ktorom storočí a krajine by ste chceli skúsiť žiť?
Napriek všetkým problémom, ktoré nás dnes trápia, som šťastný v období, v ktorom žijeme. Keby to však bolo možné, rád by som sa vrátil do čias Ježiša Krista, do obdobia, keď sa tvorili slovenské národné dejiny a do rokov vlády kráľa Svätopluka.

5. Na čo ste najviac hrdý?
Na to, že sa nám Slovákom v roku 1993 podarilo založiť vlastný štát a ten štát neskrachoval, ako predpovedali tí, čo boli proti nemu. Je to dôvod na radosť, že sme začali štvrtú dekádu budovania samostatnej Slovenskej republiky.

6. Akú prácu by ste nikdy nerobili?
Ťažko na to odpovedať. Tu dvojnásobne platí, že nikdy nehovor nikdy. Je však veľa zamestnaní, ktoré obdivujem a neviem, či by som ich zvládol. Napríklad starať sa v domove dôchodcov o starých, nevládnych ľudí.

7. Existuje niečo, za čo sa hanbíte?
Závažné veci, za ktoré sa hanbím, neprezradím, a tie menej podstatné by asi nikoho nezaujímali…

8. Čomu dodnes nemôžete uveriť?
Niekedy nemôžem uveriť tomu, aký život žijem. Vidím za tým prozreteľnosť Stvoriteľa, ktorý má s každým človekom na tomto svete svoje plány. 

9. Akú hudbu počúvate v súkromí?
Mám veľmi rád slovenskú populárnu hudbu, najmä Elán. Obľubujem tiež piesne Karla Gotta a produkciu holandského dirigenta André Rieua a jeho orchestra. Bol som na jeho koncerte a bolo to čosi povznášajúce. Človek sa nestačí čudovať, že z tej hliny, z ktorej sme všetci vznikli, sa dajú vytvoriť také nádherné diela, lahodiace ľudskému uchu a srdcu…

10. Aký žáner v literatúre uprednostňujete?
Striedam beletriu s odbornou literatúrou, niekedy mám rozčítané aj dve-tri knihy. Veľmi nerád vysávam a po každej povysávanej izbe si prečítam jednu kapitolu z nejakej obľúbenej knihy – takto sa odmeňujem…

11. Kedy bývate neznesiteľný?
Keď si ráno nemôžem dať kávu a keď som nevyspatý. A moja manželka hovorí, že aj vtedy, keď som nenajedený…

12. Keby ste mohli naprogramovať svoju životnú partnerku, akými vlastnosťami by ste ju vybavili?
Musím si dať teraz pozor, čo poviem (smiech)… Ale ja by som na mojej manželke naozaj nič nemenil, aj keď ona to vraj o mne povedať nemôže…

13. Komu a čo najviac závidíte?
Závidím ľuďom, čo si aj napriek zložitým životným situáciám dokážu zachovať vnútorný pokoj a sú vzorom toho, ako sa má správne žiť. Týmto ľuďom tíško závidím a snažím sa túto vlastnosť dostať aj do svojej výbavy.

14. Radi klebetíte o druhých?
Je to prirodzená ľudská vlastnosť. Priznám sa, že aj ja si rád poklebetím, ale len v kruhu svojich najbližších priateľov a rodiny. Pred ľuďmi, ktorých nepoznám, to nerobím, aby to niekto nezneužil.

Foto: Michaela Kolimárová
Foto: Michaela Kolimárová

15. Najkrajšie miesto na Slovensku a v zahraničí?
Stará Bystrica a Kysuce. Je veľa krásnych miest na Slovensku , ale niekedy sa človek musí pozerať aj srdcom. V zahraničí je to Chorvátsko a jeho nádherné pobrežie.

16. Vaša najobľúbenejšia činnosť vo voľnom čase?
Rád čítam knihy, prechádzam sa po prírode, rád sadím stromčeky od výmyslu sveta: jedličky, borovice, smreky, duglasky, buky, duby. Tiež sa rád bicyklujem, posedím si s priateľmi, rád píšem.

17. Slovenské osobnosti, ktoré uznávate?
Obdivujem mnohé slovenské osobnosti. Niektorí z nich obetovali svoj život za spravodlivosť či samostatný štát. Keby som mal vymenovať všetkých, bol by to veľmi dlhý menoslov, ale spomeniem aspoň Bernoláka, Štúra, Štefánika a Hlinku.

18. Obľúbené slovo, pieseň, vec?
Nebojte sa! Hoj, vlasť moja. Môj bicykel.

19. Ste ranostaj, alebo nočný vták?
Nočný vták. Dlho do noci čítam knihy, pozriem si nejaké zaujímavé dokumenty a potom sa rád vyspím – aspoň sedem – osem hodín. Keď sa normálne vyspím, oveľa pokojnejšie riešim problémy a oveľa viac som nastavený počúvať iných ľudí.

20. Aký dar by ste nikdy neprijali?
Nikdy by som neprijal dar za prácu, za ktorú dostávam plat.

21. Čo najradšej jete a pijete?
V jedle ani v pití nie som veľmi prieberčivý, ale keď som v parlamente, vždy si veľmi rád dám cestoviny s lososom.

22. Snívajú sa vám erotické sny?
Niekedy áno… Čo s tým spravím?

23. Čo vás inšpiruje na ženách?
Ženy sú úžasné stvorenia a myslím si, že každý normálny muž musí obdivovať nápaditosť Stvoriteľa, ako dokáže vymyslieť jednu tvár krajšiu od druhej, jednu postavu krajšiu od druhej, jednu iskru krajšiu od druhej. Ženy sú pre mužov naozaj inšpiratívne stvorenia. A keď nastane nielen harmónia fyzickej príťažlivosti, ale aj ľudská harmónia, môže vzniknúť krásna rodina.

24. Keby ste mohli byť tvorom zo zvieracej ríše, čím by ste radi boli?
Orlom. O mne je známe, že nelietam, do lietadla som si nesadol už niekoľko rokov. Strašne trpím, keď letí aj niekto z mojej rodiny. Lietadlám jednoducho nedôverujem a nikto ma nepresvedčí o opaku. Ale ten zážitok z lietania, ktorý som zažil, keď som ešte lietal, je čosi fascinujúce. Takže pre orla to musí byť z tej výšky povznášajúci pohľad…

25. Čo by ste si nikdy nekúpili?
Čokoľvek zbytočne drahé. Už niekoľko rokov mám nadštandardné príjmy a mohol by som si dovoliť kúpiť aj nejaké drahšie veci, ale snažím sa tomu vyhýbať. Mnohí ľudia nemali také šťastie v živote ako ja a nechcem ich zbytočne provokovať nejakým predvádzaním sa, že “na to mám”. Tiež sa cítim sa zle, keď si musím sadnúť do hriešne drahého auta.

26. Máte svoj životný vzor?
Obdivujem svojich rodičov, ktorí mi ukázali, ako žiť pekný a plnohodnotný život. Sú však aj iní ľudia, ktorých obdivujem a sú pre mňa veľkou inšpiráciou.

27. Vaše hobby?
Jednoznačne písanie kníh, ktorému som v poslednom čase mohol opäť väčšmi venovať.

28. Pri čom sa najčastejšie prichytíte?
Niekedy som taký zamyslený, že si až neskoro uvedomím, že ma ľudia pozdravili a ja som im neodzdravil.

29. Z čoho máte najväčší strach?
Jedno staré príslovie hovorí, že od dobroty aj psy besnejú. Niekedy, keď vidím ľudí okolo seba, mám pocit, že niektorí sa majú tak dobre, že riešia nepodstatné hlúposti. Žiaľ, preskočiť môže nielen jednotlivcom, ale aj národu ako celku. A toho sa bojím.

30. Ako by ste chceli prežiť posledný deň svojho života?
So svojimi blízkymi. Tak, ako prežívam všetky chvíle, keď som doma.

Opytník s Jánom Podmanickým (výber):