Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán chce podporiť pôrodnosť aj bezplatným umelým oplodnením

Orbán chce podporiť pôrodnosť aj bezplatným umelým oplodnením

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán chce podporiť zvýšenie pôrodnosti v krajine nielen daňovými úľavami pre matky s viacerými deťmi, ale aj bezplatným umelým oplodňovaním v štátnych klinikách. Maďarsko patrí medzi štáty, ktoré majú problém s poklesom počtu obyvateľov a proti migrácii zameraný Orbán ho chce riešiť najmä zvýšením pôrodnosti, nie prisťahovalectvom, napísal server BBC.

Orbán podrobnosti svojej politiky zameranej na zvýšenie pôrodnosti oznámil na tlačovej konferencii, na ktorej celkovo bilancoval výsledky uplynulého roka a načrtol vyhliadky do budúcnosti.

Aby sa uľahčilo presadenie bezplatného poskytovania umelého oplodňovania, nechal Orbánov kabinet v decembri pod štátnu kontrolu previesť šesť kliník, ktoré sú zamerané na riešenie problémov párov s plodnosťou. Oplodňovanie in vitro zadarmo by v nich malo začať 1. februára, však nie je úplne jasné, kto na tieto bezplatné procedúry bude mať nárok.

„Ak chceme maďarské deti namiesto prisťahovalcov, a ak maďarské hospodárstvo dokáže získať potrebné finančné prostriedky, potom jediným riešením je venovať čo najviac prostriedkov na podporu rodín a výchovu detí,“ vyhlásil premiér pred novinármi.

„Ak Európa v budúcnosti nebude osídľovaná Európanmi a my sa s tým zmierime, potom hovoríme o výmene obyvateľstva a nahradenie európskych populácií inými,“ povedal Orbán.

Zopakoval tak svoje varovanie pred podľa neho „zmierlivým“ postojom v Bruseli a v ďalších európskych metropolách k migračnej vlne, ktorá niekoľko rokov mieri do Európskej únie z Blízkeho východu, Ázie a Afriky. „V Európe sú politické sily, ktoré chcú výmenu populácie z ideologických a ďalších dôvodov,“ dodal predseda maďarskej vlády.

Orbán, ktorého krajina niekoľko desaťročí čelí demografickému poklesu, považuje podporu pôrodnosti za „strategicky dôležitú“ vec. Medzi prijaté opatrenia patrí aj zrušenie dane z príjmu pre ženy so štyrmi a viac deťmi. Podľa premiéra sa už uvažuje o tom, že sa táto úľava bude v budúcnosti vzťahovať aj na matky s tromi deťmi.

Foto: archív

Vláda tiež podporila uzatváranie sobášov pomocou dotovaných pôžičiek až do výšky desiatich miliónov forintov. Tretina úveru bude manželom odpísaná, ak budú mať dve deti. V prípade splodenie troch potomkov bude zmazaný celý dlh. Toto opatrenie vlani v Maďarsku skutočne počet sobášov zvýšilo, či však tento systém bude mať priaznivý vplyv aj na počet narodených detí, sa ešte len ukáže.

Maďarsko s mierou pôrodnosti 1,48 dieťaťa na jednu ženu patrí medzi krajiny strednej a východnej Európy, ktoré čelia demografickému poklesu spôsobenému nízkou pôrodnosťou a odchody ľudí v produktívnom veku do iných štátov EÚ.