Úvod Politika Orbán chce zintenzívniť vzťahy s Maďarmi vo „Felvidéku“

Orbán chce zintenzívniť vzťahy s Maďarmi vo „Felvidéku“

Foto: archív

V uplynulých rokoch si maďarská vláda vybudovala mimoriadne dobré vzťahy s vládou Slovenskej republiky, ktorých ovocie teraz dozrieva. Podľa agentúry MTI to v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán po schôdzke s predsedom Strany maďarskej komunity (SMK) Józsefom Menyhártom.

„V súčasnosti sú už badateľné výsledky týchto vzťahov. Možnosti ‘Felvidéku’ sú však omnoho širšie, než aké sme doposiaľ využili,“ povedal Orbán. Felvidék je maďarský termín pre tzv. Hornú zem, historické pomenovanie časti Rakúsko-Uhorska, zhodujúcej sa s územím Slovenska.

Vládna strana Fidesz podľa premiéra navrhuje, aby maďarská vláda v záujme intenzívnejšieho využitia možností uzatvorila so spoločenstvom Maďarov na Slovensku dohodu o programe ekonomického rozvoja – aby sa slovensko-maďarské vzťahy ďalej rozvíjali aj v oblasti hospodárstva. Podobne, ako to kabinet urobil v prípade Maďarov žijúcich na Ukrajine a v Srbsku.

Menyhárt zdôraznil, že treba zastaviť pokles počtu príslušníkov maďarskej menšiny na Slovensku. Pomôcť by mal intenzívny hospodársky rozvoj. V opačnom prípade podľa jeho slov mladí Maďari jednoducho odídu z domu.