Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán: Kresťanskí demokrati môžu spolupracovať s umiernenými moslimami

Orbán: Kresťanskí demokrati môžu spolupracovať s umiernenými moslimami

Foto: archív

Kresťanskodemokratické strany majú šancu vytvoriť spoluprácu s umiernenými moslimskými stranami, pretože obom záleží na svojej identite, povedal v indonézskom meste Yogyakarta predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na schôdzke vedenia medzinárodného združenia strán pravého stredu – Internacionály demokratického stredu (IDC/CDI).

Podľa agentúry MTI maďarský premiér vo svojom prejave otvoril otázku budúcnosti kresťanstva a islamu a dodal, že otázkou je, či tieto kultúry dokážu existovať vedľa seba tak, ako to dávnejšie bolo.

Orbán zdôraznil, že jeho krajina patrí v Európe medzi národy, ktorým záleží na zachovaní národnej a náboženskej identity. Pripomenul, že takzvaní medzinárodní liberálni myslitelia hlavného prúdu sa snažia presvedčiť moderných ľudí 21. storočia o tom, že na dosiahnutie pokoja a slobody sa musia zbaviť svojej identity.

„Kresťania i moslimovia trvajú na svojej identite, a to nás spája. Musíme nájsť spôsob, ako si zachovať identitu a musíme sa vzoprieť tlaku (liberálov),“ konštatoval predseda maďarskej vlády. Orbán je v súčasnosti jedným z podpredsedov IDC, ktorá vznikla v roku 1961.