Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán: Musíme chrániť rodinu a bojovať proti migrantom a Bruselu

Orbán: Musíme chrániť rodinu a bojovať proti migrantom a Bruselu

Foto: archív

Maďarsko, Taliansko a Poľsko sa dohodli na presadzovaní záujmov kresťanských demokratov v Európe. Slovensko je z tohto procesu vynechané. Pri aktivitách podobného typu ho totiž nemá kto zastupovať.

Na presadzovaní záujmov kresťanských demokratov v Európe a posilnení ich hlasov sa dohodli v Budapešti predseda maďarskej vlády a predseda vládnej strany Fidesz Viktor Orbán, predseda talianskej Ligy Severu Matteo Salvini a poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Maďarský premiér povedal, že najväčšia konzervatívna politická rodina Európskeho parlamentu sa zaviazala k spolupráci s pravicou. Maďarsko, Poľsko a Taliansko však spoločne plánujú budúcnosť a pripravujú program na „veľkú európsku diskusiu“. Ich cieľom bude chrániť slobodu, rodinu a kresťanstvo, ale aj odmietnuť cenzúru, „bruselské impérium“ či ilegálnu migráciu.

Podľa Salviniho v Európe nastalo najtemnejšie obdobie po druhej svetovej vojne, proti čomu treba bojovať. „Bruselská elita toho nie je schopná,“ zdôraznil a poznamenal, že európska politika už nebude rovnaká ako pred koronavírusovou pandémiou.

Taliansky politik načrtol založenie novej európskej politickej rodiny, o ktorej povedal iba toľko, že v jej vízii patrí dôležité miesto ochrane žien a rodín. Salvini avizoval, že Liga Severu chce spolu s politickými subjektmi z Maďarska a Poľska založiť v Európskom parlamente novú pravicovú frakciu.