Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán: Nemyslím si, že Ukrajina môže vyhrať vojnu proti Rusku

Orbán: Nemyslím si, že Ukrajina môže vyhrať vojnu proti Rusku

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Maďarský premiér Viktor Orbán si nemyslí, že Ukrajina môže vyhrať vojnu proti Rusku.  Vyhlásil to na hospodárskom fóre v katarskej Dauhe v rozhovore pre agentúru Bloomberg. Hlavnou otázkou v konflikte podľa Orbána nie je, kto na koho zaútočil, ale čo sa stane na druhý deň ráno – „zomrú ďalší ľudia“.

Podľa šéfa maďarskej vlády je preto najskôr nevyhnutné dosiahnuť prímerie a potom sa môže začať vyjednávanie o novom európskom bezpečnostnom systéme. „Keď sa pozriete na čísla, na prostredie a na skutočnosť, že NATO tam odmieta vyslať vojakov, je jasné, že pre úbohých Ukrajincov niet víťazstva na bojisku,“ povedal Orbán.

Na Orbánove slová zareagoval na sociálnej sieti hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleg Nikolenko. “Nepriateľovi sa nevzdáme bez odporu. Ukrajinci budú bojovať dovtedy, kým sa ich územie úplne nezbaví ruskej okupácie.

To je jediný spôsob, ako nielen obnoviť mier na Ukrajine, ale aj zaručiť bezpečnosť celej Európy. Je preto kľúčové spojiť sily, aby sme zabezpečili, že Ukrajina bude mať všetko potrebné na urýchlenie porážky Ruska,“ uviedol Nikolenko.