Úvod Politika Orbán: Neželám si, aby Francúzi riadili úniu

Orbán: Neželám si, aby Francúzi riadili úniu

Koláž: archív

Maďarský premiér Viktor Orbán si neželá Európsku úniu riadenú Francúzskom. Povedal to v rozhovore poskytnutom nemeckému denníku Bild. V tejto súvislosti tiež označil blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu za „rozhodujúci“ moment.

„Ešte nikdy nás nečakali voľby s takým rozhodujúcim významom,“zdôraznil predseda maďarskej vlády v súvislosti s voľbami, ktoré sa v Európskej únii uskutočnia budúci rok. „Predovšetkým Nemci by mali byť bdelí. Existuje francúzska koncepcia, ktorá v podstate znamená francúzske vedenie Európy zaplatené nemeckými peniazmi,“ vyhlásil Orbán bez toho, aby v tejto súvislosti konkrétne menoval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona ako autora tejto koncepcie.

„To je niečo, čo odmietam. Neželám si Európsku úniu pod vedením Francúzska. (…) Európania by tomu mali rozumieť a je potrebné vyčkať na európske voľby, skôr než budú prijaté dôležité rozhodnutia,“ o rozpočte alebo o imigrácii, uviedol maďarský premiér.

Agentúra AFP v tejto súvislosti poznamenala, že prezident Macron začiatkom júla povedal, že „skutočná hranica v Európe“ je vedená medzi „stúpencami pokroku“ a „nacionalistami“ a že ich konfrontácia bude ústredným bodom volieb do Európskeho parlamentu v roku 2019.

Viktor Orbán je známy ako jeden z najrozhodnejších odporcov imigrácie v Európskej únii a Maďarsko pod jeho vedením prijalo niekoľko tvrdých protiimigračních opatrení. Macronovi sa na druhej strane nepáči, že niektoré štáty, medzi ktoré patria popri Maďarsku aj ďalšie krajiny Vyšehradskej skupiny vrátane Slovenska, nechcú vyjadriť unijnú solidaritu preberaním migrantov.