Úvod Politika Orbán: Otvorene budeme hľadať možnosti spolupráce so Salvinim

Orbán: Otvorene budeme hľadať možnosti spolupráce so Salvinim

Foto: archív

Viditeľnú a otvorenú spoluprácu s talianskym vicepremiérom a predsedom strany Liga Severu Matteom Salvinim avizoval v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa spravodajského servera Index.hu

Orbán na spoločnej tlačovej konferencii so Salvinim po návšteve hraničných zábran na juhu Maďarska povedal, že národným záujmom jeho krajiny je, aby Salvini, ktorý odmieta prisťahovalectvo, bol úspešným. Ako minister vnútra totiž musí dokázať, že európske hranice je možné chrániť.

Taliansky politik vyjadril nádej, že po 27. máji, teda po voľbách do Európskeho parlamentu (EP), sa otvára pre európske národy nová etapa. Zdôraznil, že do Maďarska prišiel „budovať novú Európu“. Salvini ostro kritizoval médiá, ktoré útočia na Orbánovu politiku.

„Problémom nie je prerozdeľovanie ilegálnych migrantov, ale to, aby sme dosiahli v Európe jednotný postup voči tretím krajinám a aby sme dokázali spoločne chrániť hranice,“ dodal taliansky vicepremiér.

Orbán opätovne varoval pred tým, aby sa Európska ľudová strana (EPP) spájala s ľavicou, ktorá presadzuje migráciu a ktorá podľa Salviniho chce uškodiť európskemu ľudu. Maďarský premiér podotkol, že EPP nie je otvorená spolupráci so Salvinim a s jeho alianciou krajne pravicových strán. Európa ale v eurovoľbách podľa Orbána rozhodne o tom, či bude podporovať prisťahovalectvo, alebo nie.

Na novinársku otázku, či chce Orbánova strana Fidesz zostať členom EPP, maďarský ministerský predseda povedal iba toľko, že ak sa EPP bude viazať k ľavici, potom si Fidesz tam ťažko nájde miesto. „EPP by mala byť otvorená pravici, mala by sa otvoriť smerom k Salvinimu,“ dodal Orbán.

Foto: archív

Salvini podotkol, že v EP je potrebná nová politická sila. Povedal, že by bol rád, keby sa Orbán pridal k jeho pravicovej Aliancii pre ľudí a národy, avšak dodal, že mu dopraje, aby si svoje problémy vyriešil v rámci EPP.

Prijatie talianskeho vicepremiéra a predsedu strany Liga Severu Mattea Salviniho predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom a ich rokovania označila maďarská opozičná strana Demokratická koalícia za hanebné.

„Orbán z Budapešti urobil mesto, v ktorom sa stretávajú európski extrémisti, neonacisti a euroskeptici, teda politici, ktorí nemajú záujem na úspešnej Európskej únii,“ povedal podľa agentúry MTI hovorca parlamentnej frakcie DK Zsolt Gréczy. Po návšteve Salviniho pricestuje do maďarského hlavného mesta aj rakúsky vicekancelár a predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache.