Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán rokoval so šéfom rakúskeho parlamentu o pandémii aj o migrácii

Orbán rokoval so šéfom rakúskeho parlamentu o pandémii aj o migrácii

Viktor Orbán s Wolfgangom Sobotkom. (Foto: archív)

Ochrana proti koronavírusovej pandémii a opäť silnejúca ilegálna migrácia boli hlavnými témami budapeštianskeho stretnutia predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána s predsedom rakúskeho parlamentu Wolfgangom Sobotkom.

Podľa slov Orbánovho hovorcu Bertalana Havasiho maďarský ministerský predseda podotkol, že vďaka očkovaniu proti novému druhu koronavírusu bolo možné pristúpiť k postupnému zmierňovaniu karanténnych opatrení.

„Teraz je už Maďarsko medzi najlepšími európskymi krajinami z hľadiska očkovania i zmierňovania opatrení. Sme radi, že aj Rakúsko sa postupne vracia k normálnemu životu, a že je tam opäť možné cestovať aj s turistickým zámerom,“ dodal Orbán.

Rokujúce strany sa zhodli na tom, že do zavedenia európskeho covidového pasu ubehnú ešte dlhé týždne, pričom dovtedy môže byť riešením ich vzájomné uznávanie si potvrdení o očkovaní či prekonaní ochorenia. Maďarsko avizovalo, že je pripravené uzatvoriť takúto dvojstrannú dohodu aj s Rakúskom.

Orbán so Sobotkom podľa Havasiho hovorili aj o tom, že koronavírusová pandémia iba prechodne znížila tlak ilegálnej migrácie. V krátkom čase tak môže prísť do EÚ ďalšia vlna migrantov, preto je dôležité posilnenie ochrany vonkajších hraníc únie.