Úvod Politika Orbán sa poďakoval poslancom EP za odmietnutie Sargentiniovej správy

Orbán sa poďakoval poslancom EP za odmietnutie Sargentiniovej správy

Foto: archív

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán poslal list tým poslancom Európskej únie, ktorí odmietli kritickú správu o stave demokracie v Maďarsku vypracovanú holandskou europoslankyňou z frakcie Zelených Judith Sargentiniovou. Uviedla to internetová stránka komerčnej televízie ATV s odvolaním sa na informáciu Yahoo News.

Poslanci EP schválili Sargentiniovej správu 12. septembra v Štrasburgu. Za prijatie hlasovalo 448 poslancov, 197 bolo proti a 48 poslancov sa zdržalo hlasovania. Orbán sa poďakoval všetkým 197 poslancom za hlasovanie proti prijatiu správy. „Veľmi si cením, že ste sa postavili za suverenitu, a že ste vyjadrili svoju solidaritu,“ píše sa v liste maďarského premiéra.

Orbán oslovených poslancov ubezpečil, že nepodľahne vydieraniu a hanebnému útoku zo strany síl podporujúcich migráciu. „Splníme svoju európsku povinnosť: aj v budúcnosti ochránime hranice Európy i Maďarska v záujme našich občanov,“ cituje ATV z listu.

Schválenie správy, podľa ktorej existuje v Maďarsku jednoznačné nebezpečenstvo vážneho porušovania základných európskych hodnôt, bolo prvým krokom k začatiu konania proti Maďarsku podľa článku č. 7 Zmluvy o Európskej únii pre porušenie princípov právneho štátu.