Úvod Politika Orbán sa presťahoval do nového sídla na Budínskom hrade

Orbán sa presťahoval do nového sídla na Budínskom hrade

Budínsky hrad. (Foto: archív)

Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho úrad od nového roka úraduje vo svojom novom sídle na historickom Budínskom hrade, v priestoroch bývalého karmelitánskeho kláštora. Ako informoval rakúsky denník Der Standard, prestavanie pôvodného objektu, z ktorého sa ponúka nádherný pohľad na Dunaj a celé hlavné mesto, stálo 21 miliárd forintov (cca 65,5 milióna eur).

Úrad predsedu vlády doposiaľ sídlil v jednom z krídiel parlamentu. Cieľom Orbánovej vlády bolo zbaviť sa “komunistického dedičstva” a úplne tak oddeliť výkonnú moc od zákonodarnej, povedal koncom decembra minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás: “Situácia bola po stránke demokracie neudržateľná a vždy bola snaha o to, aby sa vládna moc oddelila od moci zákonodarnej aj priestorovo.”

Kritici, najmä z liberálneho tábora, v presťahovaní vidia pokus o premiérove “autokratické túžby vlády”. Na hrad sa má sťahovať aj ministerstvo vnútra a financií. “Budínsky hrad je symbolom zbytočnej štátneho honoru,” vyjadrila sa ešte v októbri socialistická poslankyňa Ildikó Bangová-Borbélyová.

Budínsky hrad slúžil od čias stredoveku až do dobytia Turkami v roku 1541 ako sídlo uhorských kráľov. Neskôr v rokoch 1920 až 1944 na ňom sídlil aj fašistický maďarský vodca Miklós Horthy. Aj preto kritici interpretujú krok Orbánovej vlády ako jeho autoritárske ambície.

Český portál Novinky.cz sa zameral na vzhľad nových priestorov na hrade. Architekt Gábor Zoboki sa snažil udržať ich historickosť a zároveň im dodať aj moderné prvky administratívy, čoho sa podľa maďarských zdrojov ako “neľahkej úlohy Zoboki zhostil dobre”.

Mnohé kancelárie sa svojimi rozmermi podobajú na pôvodné miestnosti pre karmelitánskych mníchov, ale majú aj množstvo súčasných technických vymožeností, ako napríklad kúrenie zabudované v stenách. Vnútorný dvor napriek pôvodným plánom z bezpečnostných dôvodov nebude prístupný verejnosti, pretože sa v okolí hradu v minulosti konalo množstvo protestných vystúpení.

Foto: archív