Úvod Politika Orbán: Soros si kúpil ľudí, organizácie aj Brusel

Orbán: Soros si kúpil ľudí, organizácie aj Brusel

foto: archív

Maďarský premiér Viktor Orbán považuje konanie, ktoré s Maďarskom vedie Európska komisia pre zákon o mimovládnych organizáciách, za bezvýznamné a smiešne: „Na diaľku z toho cítiť, že ide o politickú záležitosť. Keby sme to brali vážne, zosmiešnili by sme sa aj my sami.“

Podľa Orbánových kritikov je sporný zákon súčasťou širšej snahy maďarskej vlády dostať pod kontrolu nezávislé inštitúcie v krajine. Premiér v tejto súvislosti opätovne označil amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa za svojho úhlavného nepriateľa.

Podľa neho je Soros zodpovedný za terajšie kroky Európskej komisie proti Budapešti: „Soros si kúpil ľudí, kúpil si organizácie, ktoré mu zobú z ruky, a pod jeho vplyvom je aj Brusel.“ Zákon o mimovládnych organizáciách, sprísňujúci kontrolu úradov nad mimovládnymi organizáciami podporovanými zvonku, schválil parlament v Budapešti v júni.

Organizácie s ročným príspevkom zo zahraničia najmenej 7,2 milióna forintov sa majú registrovať a informovať o svojom financovaní. Ak to neurobia, hrozia im vysoké pokuty a zákaz pôsobenia. Zároveň sa musia označovať ako „organizácie využívajúce zahraničné financovanie“.

Európska komisia pre tento zákon začala v júli s Maďarskom konanie. V polovici augusta dostala požadovanú maďarskú reakciu, ktorá ju však neuspokojila. Preto posunula konanie do ďalšej fázy a Budapešti poslala takzvané odôvodnené stanovisko s tým, že vláda má mesiac na odpoveď. Ak ju maďarská reakcia neuspokojí, môže EK vec odovzdať európskemu súdu.