Úvod Politika Orbán Sorosovi: Vyhlásili ste nám vojnu!

Orbán Sorosovi: Vyhlásili ste nám vojnu!

Koláž: archív

Slová amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa, ktorý v Bruseli obvinil maďarského premiéra Viktora Orbána z vytvárania „mafiánskeho štátu“, označil Orbán v maďarskom verejnoprávnom rozhlase Kossuth Rádió za jednoznačné „vyhlásenie vojny“.

Podľa predsedu maďarskej vlády má mafiánsky charakter netransparentná sieť, ktorú prevádzkuje Soros v Maďarsku. „Platí svojich agentov – mimovládne organizácie. Zástancovia tohto finančného špekulanta v Maďarsku chcú presadiť jeho program, kam patrí napríklad aj vpustenie migrantov do Európy,“ zdôraznil Orbán.

Soros vystúpil ako hosť na Bruselskom ekonomickom fóre. Vo svojom prejave kritizoval maďarského premiéra, ktorý nevylučuje možnosť zatvoriť ním založenú Stredoeurópsku univerzitu (CEU) v Budapešti. Túto univerzitu považuje Orbán za súčasť Sorosovho impéria, kam patria aj nespočetné lobistické organizácie či médiá. „Maďarská vláda je neprestajne vystavená tlaku a útokom a vo všetkých voľbách sa bojuje o to, či budeme mať parlament a vládu slúžiacu záujmom maďarského ľudu alebo záujmom zahraničia,“ domnieva sa premiér.

Obyvatelia Maďarska preto nedávno v rámci kampane Zastavíme Brusel dostali do poštových schránok dotazníky. Vláda sa v nich pýtala, ako má podľa nich reagovať na politiku Európskej únie, ktorá „ohrozuje nezávislosť krajiny“. Šesť otázok sa týkalo krokov EÚ v oblasti prisťahovalectva a ekonomiky, ale aj zvýšenia právomocí Bruselu.

Foto: archív
Foto: archív

Orbánovu vládu zaujímalo napríklad to, „čo by malo Maďarsko robiť“ po „sérii teroristických útokov v Európe“. Pri otázke prijímania nelegálnych prisťahovalcov sa zase pýtala, či by mali byť „pod dohľadom, kým orgány nerozhodnú o ich prípade“, alebo by im mali umožniť „voľne sa pohybovať po Maďarsku“.

Maďarský premiér vedie s Bruselom dlhodobý boj najmä pre systém kvót na prerozdeľovanie migrantov. Minulý rok v októbri dokonca prebehlo v krajine referendum, kde sa mali občania vyjadriť, či súhlasia s prijímaním utečencov. Zúčastnila sa na ňom polovica obyvateľstva, pričom vyše 98 percent hlasujúcich sa vyslovilo proti nútenému prijímaniu migrantov.