Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán: Stratégia Západu na podporu Ukrajiny nefunguje. Treba rokovať o mieri

Orbán: Stratégia Západu na podporu Ukrajiny nefunguje. Treba rokovať o mieri

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Stratégia Západu na podporu Ukrajiny nefunguje. Nový prístup by sa mal zamerať na rokovania o mieri, nie na víťazstvo vo vojne. V prejave pred maďarskou menšinou v Rumunsku to povedal maďarský premiér Viktor Orbán. Dodal, že Budapešť nepodporí európske sankcie, týkajúce sa dovozu ruského plynu, pretože nechce poškodiť ekonomiku krajiny.

Maďarský premiér zdôraznil, že Západ by mal začať pristupovať ku konfliktu na Ukrajine ináč. Podľa neho sa západné krajiny doteraz domnievali, že Ukrajina môže vyhrať vďaka dodávkam zbraní, že sankcie Rusko oslabia a destabilizujú jeho vedenie, že sankcie poškodia Rusko viac ako Európu a že sa svet na obranu Ukrajiny zomkne.

Stratégia s týmito štyrmi piliermi podľa neho zlyhala. „Sedíme v aute, ktoré má defekt na všetkých štyroch kolesách. Je jasné, že takto sa vojna vyhrať nedá,“ povedal Orbán a dodal, že hlavným dôvodom je fakt, že má ruská armáda „asymetrickú dominanciu“.

„Teraz nie je úlohou Európskej únie stáť na strane Ukrajincov alebo Rusov, musí stáť medzi Ukrajinou a Ruskom,“ povedal. „Jediným riešením je mier.“ Vyhlásil, že nie je šanca na mierové rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou. „Keďže Rusko chce bezpečnostné záruky, túto vojnu môžu skončiť len mierové rozhovory medzi Ruskom a USA.“