Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán: Ukrajina nemôže vyhrať vojnu s Ruskou federáciou

Orbán: Ukrajina nemôže vyhrať vojnu s Ruskou federáciou

Viktor Orbán. (Foto: archív)

Možné zavedenie kvalifikovanej väčšiny namiesto konsenzu v rozhodovaní o zahraničnej politike Európskej únie označil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán za hrozbu pre nezávislú národnú maďarskú zahraničnú politiku. Premiér o tom hovoril v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió.

Internetové vydanie denníka Népszava v tejto súvislosti poznamenáva, že Brusel zvažuje zaviesť reformu, na základe ktorej by na prijímanie rozhodnutí v oblasti zahraničnej politiky mohla stačiť dvojtretinová väčšina. EÚ reaguje na skutočnosť, že Maďarsko neustále vetuje takéto rozhodovania.

Ukrajina podľa slov predsedu maďarskej vlády nemôže vyhrať vojnu s Ruskou federáciou. „Rusi sa nebudú nečinne prizerať, ak by im zabili prezidenta a určite sa neuspokoja prípadnou porážkou,“ uviedol.

Orbán sa okrem iného vyjadril aj k otázke ukrajinského obilia. „Ukrajinské obilie, ktoré sa objavilo v strednej Európe, ktoré malo smerovať do Afriky, a ktoré na základe žiadosti Európskej komisie malo byť prevážané bez cla, sa dostalo do rúk špekulantov a nie k hladujúcim v Afrike. Spôsobili tým pokles cien,“ vyhlásil premiér.