Úvod Politika Orbán: V Európe nie je demokratická rovnováha

Orbán: V Európe nie je demokratická rovnováha

Foto: archív

Vlády, ktoré nechápu, že ľudia si neželajú prisťahovalectvo a nechcú vidieť okolo seba cudzincov, časom padnú. Tvrdí to predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, pričom je presvedčený, že je to iba otázka času.

„Musíme vydržať, kým sa obnoví demokracia. V Európe dnes nie je demokratická rovnováha, ľudia si myslia niečo iné, než čo im vodcovia chcú nanútiť,“ vyhlásil nedávno maďarský premiér, podľa ktorého sa tento proces už pomaly začal nielen v Európe, ale dokonca aj v Spojených štátoch.

V súvislosti s nedávnym rozhodnutím ústavného súdu, ktorý sa týka systému prisťahovaleckých kvót Európskej komisie, ministerský predseda poznamenal, že jeho vláda v zmysle tohto verdiktu nemôže podporiť bruselské rozhodnutie. Narušilo by totiž suverenitu Maďarska.

Opozícia sa podľa Orbána odmietnutím jeho návrhu novely ústavy, ktorá by zakazovala presídľovanie mimoeurópskych cudzincov do Maďarska, postavila na stranu Bruselu. Verdikt súdu podľa premiéra znamená, že sa podarilo obísť opozíciu, ktorá robila napriek: „Ústavný súd dal jasne najavo, že na základe platného textu ústavy je povinnosťou vlády chrániť sebaurčenie a ústavnú identitu krajiny v súlade s jej základnými záujmami.“