Úvod Politika Orbán: V Maďarsku je dvetisíc Sorosových žoldnierov

Orbán: V Maďarsku je dvetisíc Sorosových žoldnierov

Foto: archív

Maďarská vláda má k dispozícii menný zoznam dvetisíc „Sorosových žoldnierov“, bojujúcich proti záujmom Maďarska s cieľom zvrhnúť vládu. Krátko pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 8. apríla, to povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Predseda vládnej strany Fidesz dlhodobo obviňuje amerického miliardára maďarského pôvodu Georgea Sorosa, že podporuje príchod migrantov do Európy. Tak chce podľa neho kontinent pripraviť o kresťanskú a národnú identitu. Na dosiahnutie svojich cieľov využíva mimovládne organizácie. Práve ich pracovníkov označil Orbán za Sorosových žoldnierov, ktorí chcú zvrhnúť jeho vládu a dosadiť kabinet naklonený migrácii a Bruselu.

V Maďarsku sa budú 8. apríla konať parlamentné voľby. Volebná koalícia Orbánovej strany Fidesz a Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP) vicepremiéra Zsolta Semjéna, vládnuca od roku 2010, je ich hlavný favorit. Podľa nedávneho prieskumu by koalícii svoj hlas dalo 52 percent rozhodnutých voličov. Práve migrácia a George Soros sú dominantné témy kampane Fideszu.

Na druhom mieste by vo voľbách podľa prieskumu skončil krajne pravicový Jobbik, na treťom spoločná ľavicová kandidátka Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a strany Dialóg za Maďarsko (Párbeszéd). Do parlamentu by sa dostala aj ekologicky zameraná strana LMP a Demokratická koalícia.

Foto: archív