Úvod Politika Orbán: Vpustili sme migrantov, preto Briti odchádzajú

Orbán: Vpustili sme migrantov, preto Briti odchádzajú

Foto: archív

Za brexit nesie zodpovednosť aj vedenie Európskej únie, vyhlásil predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v Bruseli po schválení dohody o brexite úniou. „Teraz sa stalo to, že sme vpustili migrantov a Britov sme nedokázali udržať. Ak by západoeurópske krajiny neboli vpustili migrantov, tak by – podľa môjho názoru – Briti zostali v EÚ,“ citoval Orbána ľavicový denník Népszava.

Podľa maďarského premiéra brexit je vojensko-politickou i civilizačnou stratou, okrem nich však Maďarsko pocíti odchod Britov aj hospodársky. „Ak by Briti boli zostali, tak aj Maďarsko by v nadchádzajúcich rokoch dostalo viac peňazí zo zdrojov únie,“ dodal Orbán.

„Únia je v súčasnosti v zlých rukách. EÚ si zvolila vedenie, ktoré Briti nepodporovali, a ktoré nesie zodpovednosť aj za brexit po tom, čo vpustilo prisťahovalcov na kontinent. Za to ponesú zodpovednosť v európskych voľbách 2019,“ citoval slová maďarského premiéra spravodajský server 444.hu, ktorý poznamenal, že únia je vedená práve Európskou ľudovou stranou, do ktorej patrí aj Orbánov Fidesz.