Úvod ZO ZAHRANIČIA Orbán vyvolal medzinárodné odsúdenie za pózovanie s mapou Veľkého Uhorska

Orbán vyvolal medzinárodné odsúdenie za pózovanie s mapou Veľkého Uhorska

Reprofoto: archív

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán spôsobil medzinárodné odsúdenie, keď vo videu zverejnenom na sociálnej sieti pózoval so šálom s mapou tzv. veľkého Uhorska, ktorého hranice zanikli po 1. svetovej vojne. Rumunský rezort diplomacie vydal protestné vyhlásenie. Podľa Bukurešti ide neprijateľný o revizionistický prejav, ktorý je v priamom rozpore so súčasnou realitou.

Orbána za provokáciu postupne odsúdili aj Ukrajina, Rumunsko, Chorvátsko, Česko aj Slovensko. Proti Orbánovmu revizionizmu sa ozval minister zahraničných vecí SR Rastislav Káčer. Upozornil, že na mape veľkého Uhorska siahajú maďarské hranice až k Poľsku.

„Maďari na Slovensku sú tu doma a patria sem rovnako ako všetci ostatní občania. To, čo však nemá miesto v našich vzťahoch, je iredenta a revizionizmus. Kam takéto sentimenty a plány vedú, sme videli v roku 1939. Je to hnus a humus,” napísal okrem iného Káčer na sociálnej sieti.

Kauzu si všimol aj nemecký spravodajský server Spiegel.de v článku pod titulkom „Orbán provokuje odkazom na veľké Maďarsko“. Orbán sa na videozázname po futbalovom zápase maďarskej reprezentácie proti Grécku lúči s odchádzajúcim rekordným 109-násobným futbalovým reprezentantom Balázsom Dzsudzsákom.

Veľké Uhorsko zahŕňa okrem súčasného Maďarska aj časti území Srbska a Ukrajiny, ale aj členských krajín Európskej únie Slovenska, Rakúska, Chorvátska a Rumunska. Prejavy maďarského revizionizmu, šovinizmu a iredenty sú dlhodobým problémom slovensko-maďarských, rumunsko-maďarských a ukrajinsko-maďarských vzťahov.