Úvod Politika Orbán žiada potrestať tých, ktorí pustili do Európy milióny migrantov

Orbán žiada potrestať tých, ktorí pustili do Európy milióny migrantov

Foto: archív

Maďarský premiér Viktor Orbán vyhlásil, že dni Európskej komisie sú zrátané. Voľby do Európskeho parlamentu podľa neho prinesú do vedenia únie novú krv, keďže sa očakáva úspech pravicových, protiimigračných strán.

Podľa maďarského premiéra by nová Európska komisia nemala potrestať krajiny, ktoré chránia svoje hranice pred migrantmi. Naopak, nové vedenie únie by malo potrestať tých, ktorí v protiklade s jej pravidlami pustili milióny migrantov na jej územie.

Orbán je najsilnejší a najvyššie postavený európsky politik, zastávajúci protiimigračnú líniu. Nie je však sám. Ak táto línia zvíťazí, bude to znamenať, že sa mnohí budú musieť zo svojich postojov zodpovedať. Týka sa to predovšetkým úradníkov Európskej únie, ktorí urobili kroky smerujúce k výmene európskej populácie, alebo naopak, nerobili to, čo robiť mali.

Politika nie je hra bez zodpovednosti. Nová Európa musí urobiť jasné gesto, že rozvracanie národov starého kontinentu nemožno tolerovať. Nejde len o ideové spory, ale predovšetkým o to, či Európa a jej národy prežijú, alebo zmiznú v kozmopolitnej sivosti. A práve o tom sa môže rozhodnúť vo volebných miestnostiach.

Väčšina politikov zastávajúcich Orbánov postoj nechce zrušiť EÚ, ale ovládnuť ju a zachovať pôvodný zámer ekonomickej spolupráce. Nahradiť jej vedenie vlasteneckými politikmi a urobiť v Európe poriadok. Voľby do Európskeho parlamentu sú preto dôležité.

Foto: archív