Úvod Z DOMOVA Orbánovo faux pas prirovnala Matica slovenská ku škandálu so šálom s mapou...

Orbánovo faux pas prirovnala Matica slovenská ku škandálu so šálom s mapou Veľkého Uhorska

Reprofoto: archív

Výroky maďarského premiéra Viktora Orbána o „odtrhnutom Slovensku“ od Maďarska, ktorý zaznel cez víkend na letnej univerzite Maďarov v Rumunsku, vyvolali na slovenskej politickej scéne masívnu vlnu reakcií.

Po ministerstve zahraničných vecí, ktoré si predvolalo maďarského veľvyslanca Csabu Balogha, na ne reagovali prakticky všetky relevantné strany a hnutia, ale aj Matica slovenská. Všetci označili spochybňovanie územnej integrity či suverenity Slovenska za neprijateľné.

Maďarský premiér kritizoval maďarskú menšinu na Slovensku, ktorá napriek tomu, že tvorí zhruba desať percent obyvateľstva, nie je schopná zabezpečiť svoje zastúpenie v slovenskom parlamente. Situáciu označil za slabý výkon, pokiaľ niekto chce niečo urobiť pre svoju vlasť v „odtrhnutých častiach krajiny“.

„Pán Orbán, Slovenská republika nie je „odtrhnuté územie“. Sme suverénny a hrdý štát. Už by ste to konečne mohli pochopiť aj v Budapešti,“ adresoval šéfovi maďarskej exekutívy na sociálnej sieti jasný odkaz europoslanec a predseda hnutia Republika Milan Uhrík.

„Slovensko je demokratická a slobodná krajina. Viktor Orbán, žiaľ, svojimi vyjadreniami ničí dobré slovensko-maďarské vzťahy. Populista zostane populistom. V Maďarsku aj na Slovensku,“ uviedla vo svojom vyhlásení mimoparlamentná strana Demokrati.

Výrok o „odtrhnutom Slovensku“ sa dotkol aj opozičného lídra, predsedu strany Smer-SSD Roberta Fica, ktorý má s Viktorom Orbánom dobré vzťahy a v mnohých oblastiach s ním zdieľa spoločné názory.

„Keď som bol premiérom, podarilo sa nám spoločne konsolidovať komplikované slovensko-maďarské vzťahy, pretože sme boli obidvaja politicky silní. Orbán vie, že Slovenská republika je dnes slabá ako nikdy, že ju tri roky viedli a vedú amatéri bez vzťahu k vlastnej krajine.

Ani tak však nemôžem súhlasiť s tým, aby označoval Slovensko ako ‘odtrhnuté územie’. To je to isté, ako keby som ja takto hovoril o Podkarpatskej Rusi,“ napísal Fico v komentári na sociálnej sieti.

Výroky Viktora Orbána spochybňujú suverenitu Slovenska, je to neprijateľné. Vyhlásil to líder SaS Richard Sulík v reakcii na vyjadrenie Orbána o Slovensku. SaS považuje za správne, že si rezort diplomacie predvolal maďarského veľvyslanca.

Medzi stranami reagujúcimi na vyjadrenia predsedu vlády Maďarska bola aj jedna z tých, ktorým Orbán z Rumunska adresoval svoje výčitky – Most-Híd. Podľa nej Orbánove slová môžu slúžiť niektorým stranám, profitujúcim v predvolebnej kampani zo zhoršenia slovensko-maďarských vzťahov. Ako dodala, od slov maďarského premiéra sa dištancujú.

Predseda Mosta-Híd László Sólymos vníma Orbánove vyjadrenia ako pokus o nešťastné a aj zbytočné zasahovanie do septembrových volieb na Slovensku, pravdepodobne v prospech strany Aliancia.

„Tá sa pre politiku nenávisti rozhodla už vtedy, keď na kandidátku pozvali politika Györgya Gyimesiho. Jeho kontroverzné vyjadrenia im asi nestačia, tak teraz takýmto spôsobom zvýšili obrátky,“ uviedol Sólymos.

Podpredseda Mosta-Híd Konrád Rigó upozornil, že Orbánove kontroverzné vyjadrenia, spochybňujúce nemennosť hraníc, môžu poslúžiť v predvolebnej kampani viacerým stranám. „Smeru, SNS, Aliancii. Ak by sa dohodli na tomto postupe s Orbánom, nevyzeralo by to inak,“ vyhlásil Rigó.

Orbánovo medzinárodné faux pas komentovala aj naša nastaršia národná inštitúcia Matica slovenská, ktorá proti jeho vyjadreniam ostro protestuje. Matica v tejto súvislosti pripomenula predchádzajúci škandál Orbána, keď sa odfotografoval so šálom s mapou Veľkého Uhorska.

“Spochybňovanie suverenity Slovenska je absolútne neprípustné. Súhlasíme s potrebou dobrých a priateľských vzťahov so susednou krajinou, no bez iredenty a revizionizmu,” uvádza sa v stanovisku vedenia matice, ktoré médiám poskytol jej tajomník Ján Seman.