Úvod Zdravie Oregano má protizápalové účinky

Oregano má protizápalové účinky

Foto: archív

Oregano je nielen korenie, ale aj liečivá bylinka. Hojne rastie na slnečných stráňach i vo svetlých lesoch. Starí Gréci ho označovali za radosť z hôr a spájali ho so šťastím i optimizmom. Egypťania ho s obľubou používali na dezinfekciu, ale svoje využitie našiel aj pri náboženských rituáloch. Oregano vysadené na hroboch malo zaručiť, že duše mŕtvych odpočívali v pokoji.

Na európsky kontinent preniklo zásluhou arabských lekárov. Liečili ním predovšetkým migrénu, ale cenili si aj jeho pozitívny vplyv na nervozitu. Hlavné účinné látky tejto bylinky sú aromatické silice, ktoré jej dávajú typickú vôňu. Okrem nich sa v nej nachádzajú aj taníny, horčina a množstvo minerálov i vitamínov.

Foto: archív
Foto: archív

Oregano lieči rôzne neduhy, mimoriadne účinný je však na dýchacie cesty a nervovú sústavu. Pôsobí protizápalovo, čistí zahlienené priedušky aj pľúca, utišuje kašeľ pri akútnej i chronickej bronchitíde. Upokojuje organizmus, pomáha pri nespavosti. Detoxikuje tráviaci systém, zlepšuje činnosť srdca a ciev.

Posilňuje imunitný systém, podporuje zrážanie krvi, má antiseptické účinky a pomáha správnemu vývinu nových buniek. Používať možno kvety aj vrchnú časť vňate, čerstvé či usušené. Celé rastliny možno skladovať aj v mrazničke.

Vnútorne sa používa pri ochorení dýchacieho ústrojenstva, zápale hrdla, prechladnutí i nechutenstve. Kloktadlo z oregana lieči ochorenia ústnej dutiny, najmä zápaly ďasien. Obklad je účinný na zdurené uzliny, pri kašli pomôže zase inhalovanie. Oreganový olej, patriaci k účinným prírodným antibiotikám, pôsobí antisepticky a dezinfekčne, pričom telo zbaví rôznych baktérií aj plesní.

Foto: archív
Foto: archív