Úvod Spoločnosť OSN: Od roku 2010 klesol počet úmrtí na AIDS o tretinu

OSN: Od roku 2010 klesol počet úmrtí na AIDS o tretinu

Foto: archív

Počet úmrtí na ochorenia zapríčinené vírusom HIV klesol vlani celosvetovo na 770-tisíc, čo je o 33 percent menej ako v roku 2010. Vyplýva to z výročnej správy Spoločného programu OSN pre AIDS (UNAIDS).

Podľa odhadov UNAIDS žije v súčasnosti na svete 37,9 milióna ľudí infikovaných vírusom HIV, pričom až 23,3 milióna z nich má prístup k nejakej forme antiretrovírusovej liečby, uvádza sa vo výročnej správe UNAIDS, ktorá akcentuje výrazný pokrok dosiahnutý od polovice 90. rokov, keď vrcholila epidémia syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) zapríčinená HIV.

Oproti roku 2017, keď na toto ochorenie zomrelo na svete 800-tisíc ľudí, sa vlani počet úmrtí znížil o 30-tisíc. V roku 2010 zomrelo na AIDS 1,2 milióna ľudí a od začiatku 80. rokov, keď bolo toto ochorenie prvýkrát diagnostikované, mu celosvetovo podľahlo približne 35 miliónov ľudí.

Počet úmrtí na choroby súvisiace s AIDS v tomto desaťročí celkovo výrazne klesol aj v Afrike, čo je svetadiel najviac postihnutý týmto ochorením, počet úmrtí naň vo východnej Európe stúpol o päť percent a na Blízkom východe a v severnej Afrike o deväť percent.

Okrem úspechov v boji s HIV/AIDS poukazuje správa UNAIDS aj na problémy, ktoré spočívajú najmä v nedostatočnom financovaní liečby, prevencie a výskumu, ako aj nedostatku politickej vôle.