Úvod Politika OSN schválila pakt o utečencoch

OSN schválila pakt o utečencoch

Foto: archív

Valné zhromaždenie OSN drvivou väčšinou hlasov schválilo pakt o utečencoch. OSN tvrdí, že ide o právne nezáväzný dokument zabezpečujúci väčšiu podporu krajinám, v ktorých žije väčšina z vyše 25 miliónov utečencov sveta. Proti boli iba Spojené štáty a Maďarsko, informovala tlačová agentúra AP. Hlasovanie dopadlo pomerom 181 ku 2, pričom tri krajiny – Dominikánska republika, Eritrea a Líbya – sa zdržali. Niekoľko štátov sa na hlasovaní nezúčastnilo, uviedla agentúra DPA.

Schválený pakt o utečencoch posilňuje spoločnú, zdieľanú zodpovednosť za poskytovanie pomoci tým, ktorých konflikt alebo prenasledovanie donútili ujsť zo svojej krajiny. Nepožaduje nijaký systém kvót, teda to, koľko utečencov by mali jednotlivé krajiny prijať, napísala agentúra DPA.

Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi označil vo svojom statuse na sociálnej sieti tento pakt o utečencoch za historický. „Je to najväčšia snaha o široké zdieľanie zodpovednosti za utečencov, akej som bol za 34 rokov práce s utečencami svedkom,“ dodal. Globálny pakt o utečencoch bol prijatý v období, keď dosiahli rekordný počet 68,5 milióna ľudí. Z nich 25,4 milióna prekročilo hranicu a stalo sa utečencami, zvyšných 43,1 milióna sú vysídlení v rámci územia svojich domovských krajín.

Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov deväť z desiatich utečencov žije v rozvojových krajinách, kde sú základné služby ako zdravotníctvo a školstvo už aj tak preťažené. Nový pakt sa sústreďuje na poskytnutie ďalších investícií od vlád a súkromného sektora do infraštruktúry a služieb, takže úžitok z toho budú mať utečenci aj hostiteľské komunity či krajiny – napríklad z prístupu k vzdelaniu.

Foto: archív

Pakt sa tiež zameriava na riešenie environmentálnych dôsledkov pre hostiteľské krajiny, ktoré sa starajú o utečencov, ďalej podporuje využívanie alternatívnych zdrojov energie a načrtáva ďalšie možnosti presídľovania prostredníctvom opätovného zlučovania rodín, študentských štipendií alebo humanitárnych víz, aby mohli utečenci bezpečne cestovať.

Grandi označil pakt o utečencoch za „silné vyjadrenie toho, ako v dnešnom roztrieštenom svete spolupracujeme“. Zdôraznil, že “nijaká krajina by nemala byť ponechaná sama na seba v zvládaní obrovského prílevu utečencov“.

Iný dokument – Globálny pakt OSN o migrácii – má zaručiť bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu. Na konferencii v marockom Marrákeši zaň 10. decembra hlasovalo 85 percent zo 193 členských štátov OSN. Ostro proti nemu vystúpili Spojené štáty a proti sa vyjadrili aj stredoeurópske štáty Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, ale tiež Austrália či Izrael.