Úvod ZO ZAHRANIČIA Osobnosťou roka je podľa magazínu Time Greta Thunbergová

Osobnosťou roka je podľa magazínu Time Greta Thunbergová

Fotomontáž: archív

Osobnosťou roka 2019 je podľa amerického magazínu Time 16-ročná ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Je najmladšou osobou, akej kedy Time udelil tento titul. Vyslúžila si ho za to, že „bije na poplach pred dravým vzťahom ľudstva s jediným domovom, ktorý máme, za to, že do roztriešteného sveta priniesla hlas, ktorý presahuje pôvod a hranice, za to, že nám všetkým ukazuje, ako by to mohlo vyzerať, keď sa vedenia ujme nová generácia.“

Thunbergová sa na odchode z medzinárodnej klimatickej konferencie v Madride pre agentúru The Associated Press vyjadrila, že ju menovanie časopisu Time za osobnosť roka „trochu prekvapilo“, a chcela by ho venovať všetkým mladým aktivistom. Ako uviedla, dúfa, že naliehavé posolstvo, aby vlády zintenzívnili svoje úsilie v boji proti klimatickým zmenám, ktoré s ostatnými aktivistami sprostredkúvajú, sa konečne dostáva na verejnosť.

„Myslím, že môj život je teraz oveľa zmysluplnejší, keď robím niečo, čo má vplyv,“ skonštatovala Thunbergová, ktorá sa teraz plánuje vrátiť späť do Švédska. Aktivistka za masívnej podpory mainstreamovým médií na celom svete odštartovala kampaň za zmenu politiky vlád v boji proti klimatickým zmenám, ktoré podľa nej spôsobuje činnosť ľudstva.

Vlani Time za osobnosť roka vyhlásil viacerých novinárov, medzi ktorými boli zavraždený saudskoarabský opozičný novinár Džamál Chášakdží, filipínska novinárka Maria Ressaová kritizujúca tamojšiu vládu, dvojica väznených novinárov z agentúry Reuters Wa Lone a Ťjo Sou Ua a redakcia novín Capital Gazette, kde strelec zabil piatich ľudí.

„Tínedžerka, ktorá pracuje na svojom probléme so zvládaním hnevu. Momentálne oddychuje a pozerá starý dobrý film s kamarátkou,“ zareagoval na sociálnej sieti americký prezident Donald Trump na ocenenie Thunbergovej. To, že Time ocenil práve ju, označil za „smiešne“.