Úvod Spoločnosť Otto Warmbier po prevoze zo Severnej Kórey zomrel

Otto Warmbier po prevoze zo Severnej Kórey zomrel

Warmbier počas súdneho procesu v Severnej Kórei. (Foto: archív)

Americký vysokoškolák Otto Warmbier, ktorého minulý týždeň previezli v kóme do vlasti zo Severnej Kórey, zomrel vo veku 22 rokov na území štátu Ohio. Jeho rodina to oznámila prostredníctvom vyhlásenia, ktoré zverejnila univerzitná nemocnica v Cincinnati.

Severná Kórea prepustila Warmbiera po viac ako 17 mesiacoch zadržiavania v súvislosti s obvinením z podvratnej činnosti. Mladý Američan sa na súde priznal z pokusu o krádež propagandistického plagátu, za čo mal byť potrestaný 15-ročným väzením a nútenými prácami. „Žiaľ, pri tom hroznom a trýznivom zaobchádzaní, ktorému bol náš syn vystavený, keď bol v rukách Severokórejčanov, bolo isté, že to môže mať len takýto smutný koniec, akého sme sa dnes dočkali,“ vyhlásila rodina zosnulého.

Warmbiera, ktorý bol študentom Virgínijskej univerzity, podľa lekárov priviezli z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) s vážnym poškodením mozgu, pričom nebolo jasné, čo tento stav spôsobilo. Denník Washington Post minulý týždeň uviedol, že Warmbierovi rodičia boli informovaní, že ich syn krátko po súdnom procese v KĽDR ochorel. Otto údajne trpel botulizmom – vážnou intoxikáciou, ktorá spôsobuje problémy so zrakom a dýchaním, môže viesť k paralýze svalov a často i k smrti. Severokórejčania Warmbierovi údajne dali tabletku na spanie, zo spánku sa však neprebral.

Prezident USA Donald Trump odsúdil v pondelok „brutálnosť severokórejského režimu“ po tom, ako zomrel v Ohiu mladý Američan. ”Stalo sa veľa zlého, ale aspoň sme ho dostali domov, aby bol so svojimi rodičmi,“ komentoval šéf Bieleho domu prípad študenta Otta Warmbiera, ktorý zomrel vo veku 22 rokov. „Pre rodiča nie je nič tragickejšie ako strata dieťaťa v tom najlepšom veku,“ uviedol Trump v písomnom vyhlásení.

K Warmbierovej smrti sa vyjadril aj prezident USA Trump. (Foto: archív)
K Warmbierovej smrti sa vyjadril aj prezident USA Trump. (Reprofoto: archív)

Cestovná kancelária Young Pioneer Tours so sídlom v Číne, ktorá organizovala pre amerického vysokoškolského študenta Otta Warmbiera výlet do Severnej Kórey a mladík po prepustení zo severokórejského väzenia v kóme zomrel vo vlasti, už nebude brať občanov USA do tejto krajiny. Oznámila to dnes samotná cestovná kancelária.

Young Pioneer Tours na svojej stránke na Facebooku uviedla, že smrť 22-ročného Warmbiera ukazuje, že riziko, ktorému čelia americkí turisti na návšteve Severnej Kórey, „je už príliš veľké“. Cestovná kancelária informovala, že po zadržaní Warmbiera jej odmietli každú žiadosť o stretnutie s ním a že spôsob, akým s ním zaobchádzali, bol „strašný“. Firma Young Pioneer Tours sa špecializuje na cesty do stalinistickej, izolovanej Severnej Kórey (KĽDR) a sídlo má v stredočínskom meste Si-an.