Úvod Spoločnosť Pacientovi v Martine implantovali platničku z 3D tlačiarne

Pacientovi v Martine implantovali platničku z 3D tlačiarne

Foto: archív

Tímu lekárov Univerzitnej nemocnice v Martine sa podarila výnimočná operácia. Ako prví v strednej Európe implantovali pacientovi titánovú medzistavcovú platničku, ktorú vyrobili na mieru vďaka 3D tlačiarni. Problémom sú už len zdravotné poisťovne, ktoré sa novej technológii bránia.

Roman si poranil krčnú chrbticu za bývalého režimu na spartakiáde. Zdravotné problémy sa postupne zhoršili až tak, že ho v posledných rokoch vyradili z pracovného života. Záchranu preňho znamenal neurochirurgický tím, ktorý mu implantoval na mieru zhotovené titánové medzistavcové platničky vyrobené technológiou 3D tlače.

Foto: archív

Implantát zhotovili na základe podkladov z CT vyšetrenia pacienta a požiadaviek lekára. Dáta nahrali do softvéru, kde bol implantát namodelovaný a vytlačený zo zliatiny titánu. S katedrou biomedicínskeho inžinierstva a merania Technickej univerzity v Košiciach v tejto oblasti spolupracuje košická spoločnosť CEIT biomedical engineering.

Cena takejto náhrady je v porovnaní s inými štandardne vyrábanými náhradami lacnejšia – jej cena je 980 eur. Pacient bol po operácii hospitalizovaný len tri dni. Čaká ho však ešte rehabilitácia a pravdepodobne aj kúpeľná liečba.

Foto: archív