Úvod Ekonomika Pád Deutsche Bank: smrtiaca možnosť pre Európu

Pád Deutsche Bank: smrtiaca možnosť pre Európu

Foto: hnonline.sk

Nasledujúce mesiace neveštia pre globálnu ekonomiku nič dobré. Hrozí pád jednej z najväčších finančných inštitúcií planéty – Deutsche Bank. Zdá sa, že po známom krachu amerického bankového domu Lehman Brothers Holdings Inc., ktorý vyvolal veľkú svetovú krízu, je kandidátom na vyvolanie ďalšej finančnej katastrofy práve nemecká banka.

Olej do ohňa, ohlodávajúceho až na kosť zdroje Deutsche Bank prilieva americká vláda, ktorá od nej požaduje 14 miliárd dolárov v rámci urovnania zmierovacieho sporu, týkajúceho sa nezákonného nakladania s cennými papiermi krytými počas minulej finančnej krízy.

Ak nemecká vláda nezachráni kľúčovú európsku banku, zrúti sa ako domček z karát celý bankový systém na našom kontinente, o ktorom sa vie, že je prežratý červotočom. A čaká nás ešte šialenejšia dráma ako v čase krízy v roku 2008. Mnohí ekonomickí experti sa zhodujú, že stojíme na okraji priepasti.

Osud nemeckej banky aj zdravie Nemecka a eurozóny závisí do veľkej miery od toho, ako sa rozhodne americký protektor. Možno budeme múdrejší po prezidentských voľbách v USA, teda či Washington a Wall Street rozkrútia novú špirálu chaosu, alebo prevládne koncept solidarity s Európou, aj s vlastným obyvateľstvom. Po doterajších skúsenostiach s veľkým zámorským priateľom Európy sa črtá prvá, smrtiaca možnosť.