Úvod Spoločnosť Pádom lietadla pri Soči zanikla spevácka časť Alexandrovovcov

Pádom lietadla pri Soči zanikla spevácka časť Alexandrovovcov

Foto: archív

Ruské dopravné lietadlo typu Tu-154 s 92 ľuďmi na palube vrátane členov armádneho súboru piesní a tancov Alexandrovovci sa v nedeľu niekoľko minút po štarte z prímorského letoviska Soči zrútilo do vôd Čierneho mora. Zahynulo v ňom 64 členov svetoznámeho súboru.

Medzi obeťami je aj šéf súboru generál Valerij Chalilov, na palube sa tiež nachádzal náčelník kultúrneho odboru ministerstva Anton Gubanov či šéfka dobročinnej nadácie Spravodlivá pomoc Jelizaveta Glinková, verejnosti známa pod prezývkou Doktorka Liza. Až na troch sólistov – Vadima Anaňjeva, Valerija Gavvu a Borisa Ďjakova, ktorí so zvyškom osadenstva necestovali, spevácka časť Alexandrovovcov tragédiou zanikla.

„Narodilo sa mi dieťa, teraz máme v rodine tri malé deti, a tak som išiel za vedúcim súboru a požiadal som, aby som mohol zostať doma,“ povedal novinárom sólista Anaňjev, ktorému narodenie potomka zachránilo život. Anaňjev dodal, že z hudobného orchestra mali letieť len hráči na harmoniky a balalajky. Súbor mal podľa agentúry TASS celkovo 186 členov, vrátane deviatich sólistov a 64 spevákov v mužskom zbore, 38 členov orchestra a 35 tanečníkov a tanečníc.

Stroj, ktorý patril rezortu obrany, viezol Alexandrovovcov na koncert na ruskej vojenskej základni pri sýrskom Aleppe, kde mali vystupovať pre ruských vojakov počas sviatočných dní. Podľa ruských médií bola na ochranu umelcov pripravená špeciálna jednotka čečenských bojovníkov. Na palube lietadla, ktoré zmizlo z obrazoviek radarov chvíľu po vzlete, bolo dovedna 84 cestujúcich a osem členov posádky.

Medzi cestujúcimi bolo aj deväť ruských novinárov vrátane televízneho štábu stanice Prvý kanál. Záchranné práce koordinuje osobne ruský minister obrany Sergej Šojgu a prezident Vladimir Putin je o udalosti priebežne oficiálne informovaný.

Lietadlo mierilo z Moskvy na leteckú základňu Hmímím v sýrskej provincii Latákíja a pri Soči malo medzipristátie pre dotankovanie paliva. Stroj zmizol z radarov 20 minút po štarte. Podľa ruských letových dispečerov vládli v oblasti Soči priaznivé poveternostné podmienky. Nijaký civilný spoj z letiska Adler nebol zrušený.

Vizulizácia: archív
Vizulizácia: archív

Ruskí záchranári našli v Čiernom mori 1,5 kilometra až osem kilometrov od brehu ropnú škvrnu, trosky a podvozok zrúteného lietadla. Niektoré trosky trupu Tu-154 sa podľa ministerstva obrany nachádzajú v hĺbke 50 až 70 metrov. Našli sa aj osobné veci cestujúcich. Nikoho, kto by nešťastie prežil, sa nájsť nepodarilo. Trosky lietadla pritom boli roztrúsené vo vzdialenosti 1,5 až ôsmich kilometrov od pobrežia.

Havarované lietadlo bolo vyrobené v roku 1984. Nalietaných malo 6 689 hodín. Poslednou generálnou opravou prešlo v decembri 2014. V septembri prešiel predpísanou technickou kontrolou. Pilot lietadla Roman Volkov mal nalietaných viac ako 3 000 hodín. Na 26. decembra vyhlásil prezident Vladimir Putin v Rusku štátny smútok.

K tragédii sa vyjadrili mnohí mnohé osobnosti politického, spoločenského a kultúrneho života vo svete. Prezidentovi Putinovi kondoloval sýrsky prezident Bašár Asad, ktorý vyhlásil, že na palube havarovaného stroja boli „naši priatelia, ktorí mali v pláne zdieľať s nami víťazstvo v Aleppe a užívať si sviatky.“ Pozostalým kondolovala nemecká kancelárka Angela Merkelová, smútok vyjadril aj český prezident Miloš Zeman. „Tragédia je o to smutnejšia, že postihla jeden z najvýznamnejších ruských umeleckých súborov, ku ktorého veľkým ctiteľom sám patrím,“ napísal okrem iného vo svojom oficiálnom vyhlásení.

„S hlbokým zármutkom som prijal správu o tragédii lietadla v ruskom Soči, na palube ktorého cestovali aj členovia legendárneho súboru Alexandrovovci. Vyjadrujem nesmiernu ľutosť nad každou ľudskou obeťou. Je veľkou stratou pre ruskú kultúru, že prichádza o mnohých členov tohto významného umeleckého súboru, ktorý je už dlhé roky veľvyslancom ruskej kultúry a jednou z jej vlajkových lodí,“ napísal na sociálnej sieti slovenský premiér Robert Fico. Ako doplnil, prezidentovi Putinovi zaslal sústrastný telegram.

Prezident SR Andrej Kiska zaslal v súvislosti s leteckým nešťastím v Soči sústrastný telegram ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Vo svojom mene vyjadril hlbokú a úprimnú sústrasť celej krajine i rodinám zosnulých. „Vyjadrujem Vám a rodinám zosnulých moju úprimnú sústrasť v súvislosti s tragickým pádom vojenského lietadla, pri ktorom vyhasli životy občanov Vašej krajiny,“ napísal prezident.

„Je to šokujúca správa, ktorá mi vo sviatočné ráno zasadila hlbokú ranu do srdca,“ uviedla česká speváčka Helena Vondráčková. So súborom mala v budúcom roku vystupovať na turné po Slovensku. „Zatiaľ si netrúfam odhadovať, ako to celé dopadne. Je mi to veľmi ľúto, v myšlienkach som s pozostalými,“ dodala. Jej speváckeho kolegu Karla Gotta správa o páde lietadla s Alexandrovovcami hlboko zasiahla. „Spomienku na spoločné vystúpenie by si rád zachoval vo svojej mysli,“ oznámila spevákova hovorkyňa.

Alexandrovovci – Smuglianka, Kalinka: