Úvod Z DOMOVA Pápež František: Niektorí by chceli, aby som už bol mŕtvy

Pápež František: Niektorí by chceli, aby som už bol mŕtvy

Foto: archív

Periodikum La Civilt Cattolica zverejnilo obsah rozhovoru pápeža Františka so zástupcami slovenskej jezuitskej provincie, ktorý sa uskutočnil 12. septembra v apoštolskej nunciatúre v Bratislave. Išlo o jeden z bodov pápežovej návštevy Slovenska.

Pápež počas súkromného stretnutia so spolubratmi priznal, že vie o svojich čoraz hlasnejších konzervatívnych kritikoch, pričom uviedol, že ich „zlomyseľné poznámky“ sú dielom diabla. „Ja osobne si možno tieto útoky a údery zaslúžim, pretože som hriešnik. No cirkev si toto nezaslúži. Je to diablova robota. Niektorým z nich som to aj povedal,“ uviedol pápež.

Pripustil, že občas mu stráca trpezlivosť. Najmä, keď vynášajú súdy bez toho, aby viedli skutočný dialóg. Tam nič nezmôžem. Ja si idem za svojím, nedám sa vtiahnuť do ich sveta ideí a fantázie. Nechcem tam vstupovať a uprednostňujem kázanie, kážem“.

Niektorí kritikov mu vyčítajú, že nehovorí o svätosti. „Vravia, že stále hovorím o sociálnej otázke a že som komunista – aj napriek tomu, že som napísal celú apoštolskú exhortáciu o svätosti Gaudete et exultate,“ poznamenal pápež.

V článku periodika sa konštatuje, že František počas celého stretnutia vtipkoval a prejavil sa aj jeho zmysel pre čierny humor a sebairóniu – najmä keď sa jeden z prítomných zaujímal, ako sa cíti po tom, ako mu v júli pri operácii odstránili 33 centimetrov hrubého čreva.

František odpovedal: „Ešte som nažive, aj keď si mnohí priali pravý opak a pripravovali konkláve“, ktoré tradične volí nového pápeža. „Trpezlivosť! Vďaka Bohu, mám sa dobre,“ uviedol pápež.

Po nedávnom pápežovom desaťdňovom pobyte v nemocnici začali talianske médiá špekulovať o tom, že František by mohol z postu pápeža odstúpiť, a poukázali na potrebu vytvoriť normy upravujúce situáciu, keď je druhý pápež na dôchodku. Pápež však už predtým povedal, že odstúpenie mu „ani neprišlo na um“.