Úvod ZO ZAHRANIČIA Pápež František odsúdil šírenie „nepodložených“ tvrdení o vakcínach

Pápež František odsúdil šírenie „nepodložených“ tvrdení o vakcínach

Pápež František. (Foto: archív)

Pápež František odsúdil šírenie „nepodložených“ tvrdení o vakcínach proti ochoreniu COVID-19. V pravidelnom každoročnom prejave pred diplomatmi akreditovanými vo Vatikáne František podporil očkovanie proti koronavírusu a starostlivosť o zdravie označil za morálnu povinnosť každého človeka.

„Uvedomili sme si, že na tých miestach, kde prebiehala účinná očkovacia kampaň, sa znížilo riziko vážnych následkov tejto choroby,“ povedal najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi. Podľa Františka je preto dôležité pokračovať v snahách o dosiahnutie čo najvyššej miery zaočkovanosti.

Pápež, ktorý je sám plne zaočkovaný proti koronavírusu, pred diplomatmi z takmer 200 krajín taktiež varoval pred “ideologicky motivovanými vyjadreniami týkajúcimi sa očkovania”.

„Bohužiaľ, ľudia sa často nechajú ovplyvniť ideológiou súčasnosti, nezriedka podporovanou nepodloženými informáciami alebo nedostatočne zdokumentovanými faktami,“ uviedol.

Pápež tiež povedal, že „zdravotná starostlivosť je morálnou povinnosťou“, čím reagoval na katolíkov a iných kresťanov, najmä v USA, ktorí odmietanie očkovania zdôvodňujú náboženstvom a výhradou vo svedomí. Hlava katolíckej cirkvi takisto opätovne vyzvala vlády krajín sveta, aby zabezpečili prístup k vakcínam všetkým obyvateľom planéty.