Úvod ZO ZAHRANIČIA Pápež František uvoľnil cestu k blahorečeniu jedného zo svojich predchodcov

Pápež František uvoľnil cestu k blahorečeniu jedného zo svojich predchodcov

Pápež František. (Foto: archív)

Niekdajší pápež Ján Pavol I., ktorý vládol iba 33 dní pred svojou smrťou v roku 1978, bude v septembri 2022 bude počas ceremónie s účasťou súčasnej hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka, vyhlásený za blahorečeného.

Blahorečenie predstavuje jeden z posledných krokov k svätosti. Termín jeho blahorečenia je určený na 4. septembra 2022, uviedla webová stránka Vatican News. Ján Pavol I. nastúpil cestu k svätosti v roku 2017, keď pápež František súhlasil s uznaním „hrdinských cností“ svojho predchodcu.

Kandidát s hrdinskými cnosťami získava titul „ctihodný“ a je dva kroky od svätosti. Beatifikácia, ktorá dáva človeku právo na titul „blahoslavený“, je ďalším krokom pre Jána Pavla I.

František v októbri podpísal dekrét uznávajúci zázrak pripisovaný Jánovi Pavlovi I., čím uvoľnil cestu k jeho blahorečeniu. Ján Pavol I. zomrel nečakane 28. septembra 1978 vo veku 65 rokov.

Oficiálnou príčinou jeho smrti bol srdcový infarkt, objavili sa však aj teórie, že ho zavraždili ľudia, ktorí sa báli jeho plánov na vyšetrenie finančných machnácií Vatikánu. Svätá stolica túto teóriu vehementne odmieta.

K svätosti sa dostali mnohí pápeži; naposledy Ján Pavol II. a Ján XXIII. v roku 2014. V tom istom roku pápež František blahorečil ďalšieho zo svojich predchodcov z 20. storočia – Pavla VI.