Úvod ZO ZAHRANIČIA Pápež František vyzval katolíkov, aby boli láskaví k svojim svokrám

Pápež František vyzval katolíkov, aby boli láskaví k svojim svokrám

Pápež František. (Foto: archív)

Pápež František na generálnej audiencii vo Vatikáne vyzval katolíkov, aby si vážili starších ľudí a starali sa o rodinné vzťahy. Využil príležitosť aj na to, aby sa vrátil k citlivej téme svokier.

František vyvolal pred siedmimi rokmi pobavenie, keď na návšteve USA pred davom povedal: „Rodiny sa hádajú, niekedy lietajú aj taniere a deti spôsobujú bolesti hlavy, a to nehovorím o svokrách.“

Pápež opäť obrátil pozornosť na rodinné vzťahy a odbočil aj k „mýtickej postave“ svokier. Vyhlásil, že často bývajú obeťami klišé. „Nevravím, že svokru vnímame ako diabla, ale vždy je prezentovaná hanlivo. Svokra je však matka vášho manžela a matka vašej manželky,“ dodal.

„Vravíme si: ’Čím ďalej je naša svokra, tým lepšie.’ Ale nie – je to matka, staršia osoba. Jednou z najkrajších vecí pre ženu je mať vnúčatá. Keď jej deti majú deti, to ju znova vťahuje do života,“ povedal 85-ročný pápež.

Vzápätí vyzval nevesty, aby udržiavali svoj vzťah so svokrou. „Porodili vášho manžela. Robte im aspoň radosť,“ apeloval František. Pápež mal radu aj pre svokry. „Hovorím vám, dávajte si pozor na slová,“ poznamenal v kázni na netradičnú tému.