Úvod Spoločnosť Pápež počas spomienkovej omše vyzýval na pomoc migrantom

Pápež počas spomienkovej omše vyzýval na pomoc migrantom

Foto: archív

Pápež František odslúžil vo Vatikáne omšu venovanú migrantom a ľuďom, ktorí sa im snažia poskytnúť pomoc. Omša sa konala pri príležitosti šiesteho výročia pápežovej cesty na juhotaliansky ostrov Lampedusa, na ktorom sa v posledných rokoch vylodili desiatky tisíc utečencov zo severnej Afriky. Mnohí ďalší počas cesty zahynuli. Informovala o tom agentúra Reuters.

František v omši vyzýval na pomoc tým „najslabším a najzraniteľnejším“. Migranti sú podľa jeho slov „symbolom“ všetkých ľudí, ktorí sú z dnešnej globalizovanej spoločnosti vylúčení a ocitli sa na jej okraji.

Na omši vo vatikánskej Bazilike svätého Petra sa zúčastnilo približne 250 ľudí vrátane migrantov, dobrovoľníkov a zástupcov cirkevných organizácií či organizácií na pomoc utečencom. Omša bola odvysielaná aj v televízii, novinári ani široká verejnosť sa na nej však zúčastniť nemohli.

Pápež uviedol, že „nikto nie je výnimkou“, ak ide o pomoc pre migrantov. Ako píše Reuters, nepriamo tak reagoval na tvrdý postoj talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho k záchranným plavidlám humanitárnych organizácií. Salvini totiž v júni vydal dekrét, ktorý umožňuje udeliť pokutu až do výšky 50.000 eur kapitánovi, majiteľovi a prevádzkovateľovi plavidla, ak „vpláva do talianskych teritoriálnych vôd bez povolenia“.

Salviniho nariadenia ovplyvnili i záchrannú loď Alan Kurdi nemeckej charitatívnej organizácie Sea-Eye. Tá minulý piatok zachránila skupinu migrantov pri brehoch Líbye a pôvodne chcela zakotviť na ostrove Lampedusa, no v sobotu zmenila kurz a vydala sa smerom k Malte. Maltská vláda v nedeľu oznámila, že prijme 65 migrantov, ktorí budú okamžite presídlení do iných krajín Európskej únie.