Úvod ZO ZAHRANIČIA Pápež ponúka vo Vatikáne bezdomovcom bezplatné testy na COVID-19

Pápež ponúka vo Vatikáne bezdomovcom bezplatné testy na COVID-19

Pápež František. (Foto: TASR)

Pápež František ponúka bezplatné testy na koronavírus chudobným ľuďom a bezdomovcom v Ríme v rámci aktivít rímskokatolíckej cirkvi k Svetovému dňu chudobných. Ten pripadá na nedeľu 15. novembra. Informoval o tom Vatikán, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra Reuters.

Výtery sa uskutočňujú v klinike pri Námestí svätého Petra, ktorú pápež zriadil pred niekoľkými rokmi. Jej úlohou je poskytovať základnú lekársku starostlivosť ľuďom v núdzi. Taliansko prekročilo hranicu jeden milión prípadov nákazy, pričom preskočilo Mexiko a stalo sa jednou z najhoršie postihnutých krajín na svete, tvrdí agentúra Reuters.

Arcibiskup Rino Fisichella povedal novinárom, že na klinike robia približne 50 testov na koronavírus denne a táto iniciatíva bude pokračovať neurčito dlhý čas. Tí, čo majú negatívny výsledok testu, dostávajú certifikát, ktorý im umožňuje vstúpiť do útulku, a ľudia s pozitívnym testom sú nasmerovaní na ďalšiu liečbu.

Mnohí z bezdomovcov v Taliansku sú cudzinci, ktorí v štátnom zdravotnom systéme nemajú svojho alebo rodinného lekára, a Talianom, z ktorých sa stanú bezdomovci, napríklad pre ekonomické ťažkosti, je často nepríjemné ísť za svojím rodinným lekárom.

Pápež vyhlásil Svetový deň chudobných pred štyrmi rokmi, aby pritiahol pozornosť na ľudí v núdzi. Deň sa bude sláviť aj túto nedeľu. František v predchádzajúcich rokoch celebroval bohoslužbu pre tisíce chudobných v Bazilike svätého Petra a potom podával vo vatikánskej aule obed pre 1500 bezdomovcov.

Z dôvodu pandemických obmedzení sa na bohoslužbe v obrovskej bazilike zúčastní iba 100 chudobných ľudí. Obed bol zrušený, ale chudobným rodinám doručia okolo 5000 potravinových balíkov vrátane 2,5 tony cestovín darovaných talianskou potravinárskou spoločnosťou. Študentom na menej prosperujúcich predmestiach Ríma rozdajú vyše 350.000 rúšok.