Úvod ZO ZAHRANIČIA Pápež schvaľuje dodávky zbraní na Ukrajinu: Je to morálne legitímne

Pápež schvaľuje dodávky zbraní na Ukrajinu: Je to morálne legitímne

Pápež František. (Foto: archív)

Pápež František označil dodávky zbraní na Ukrajinu za morálne legitímne. Vyplýva to z jeho vyjadrení na palube lietadla počas návratu z trojdňovej apoštolskej návštevy Kazachstanu. „Ide o politické rozhodnutie, ktoré môže byť morálne prijateľné, ak je urobené pod podmienkami morálky,“ odpovedal pápež na otázku týkajúcu sa dodávok zbraní na Ukrajinu.

František tiež vysvetlil princípy „spravodlivej vojny“ rímskokatolíckej cirkvi, ktoré umožňujú proporcionálne použitie smrtiacich zbraní na sebaobranu. „Sebaobrana je nielen oprávnená, ale aj prejavom lásky k vlasti. Tí, čo niečo bránia, to milujú,“ dodal.

Pápež tiež vysvetlil, kedy sú dodávky zbraní inej krajine nemorálne. „Môžu byť nemorálne, ak je ich zámerom vyprovokovať ďalšiu vojnu alebo ak krajina predáva či vyhadzuje zbrane, ktoré už nepotrebuje. Motivácia je tým, čo z veľkej časti kvalifikuje morálku takéhoto konania,“ povedal.

František taktiež vyzval Kyjev, aby bol otvorený prípadnému dialógu s Moskvou aj napriek tomu, že by to bolo pre Ukrajinu náročné. „Vždy je ťažké porozumieť dialógu s krajinami, ktoré začali vojnu. Je to ťažké, ale netreba to zahadzovať,“ uviedol.