Úvod ZO ZAHRANIČIA Pápež vymenoval kardinála Mattea Zuppiho za osobitného vyslanca pre Ukrajinu

Pápež vymenoval kardinála Mattea Zuppiho za osobitného vyslanca pre Ukrajinu

Kardinál Matteo Zuppi a pápež Frantšek. (Foto: archív)

Pápež František vymenoval kardinála Mattea Zuppiho za osobitného vyslanca Vatikánu pre vojnu na Ukrajine. Predseda Talianskej biskupskej konferencie by mal viesť misiu, ktorá by prispela k zmierneniu napätia v nádeji, že sa tak začne cesta k mieru, oznámil Vatikán.

Termín takejto misie a jej charakter v súčasnosti ešte skúmajú, doplnil hovorca Svätej stolice Matteo Bruni. Bolonský arcibiskup Matteo Maria Zuppi má blízko k pápežovi. František pred týždňom viedol vo Vatikáne rozhovory s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Ten sa následne vyjadril skepticky o sprostredkovateľských snahách Vatikánu, keďže podľa neho mediácia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nie je možná. Pápež koncom apríla pri návrate z návštevy Maďarska novinárom na palube lietadla povedal, že Vatikán pracuje na misii zameranej na skončenie vojny. Moskva aj Kyjev vtedy uviedli, že o tejto iniciatíve nič nevedia.

Talianska webová stránka Il Sismografo zameraná na vatikánske otázky informovala, že pápež chce poslať osobných vyslancov na rozhovory so Zelenským a Putinom v nádeji na sprostredkovanie prímeria.