Úvod ZO ZAHRANIČIA Pápež: Zo Stredozemného mora sa stal najväčší cintorín v Európe

Pápež: Zo Stredozemného mora sa stal najväčší cintorín v Európe

Foto: archív

Pápež František upozornil na to, že zo Stredozemného mora sa stal „najväčší cintorín v Európe“. Týmito slovami si pripomenul utečencov, ktorí zahynuli na mori v snahe dostať sa do Európy.

Počas tradičnej nedeľnej modlitby Anjel Pána vo Vatikáne tiež hovoril o spomienkovej ceremónii na Sicílii, ktorá má pripomenúť tragédiu z apríla 2015, keď sa pri pokuse preplávať na člnoch z Líbye do Talianska utopilo približne 800 utečencov. V sicílskom meste Syrakúzy obetiam tohto nešťastia postavili pamätník.

„Tento symbol toľkých tragédií Stredozemného mora bude naďalej výzvou pre svedomie všetkých ľudí,“ povedal pápež. Dodal, že proti ľahostajnosti môže ľudstvo bojovať len zjednotením.

Každoročne sa o preplávanie na európsky kontinent zo severu Afriky pokúsia tisíce utečencov. Mnohí tak urobia za pomoci prevádzačov nezákonných migrantov. Často však túto nebezpečnú cestu absolvujú v preplnených a nestabilných člnoch.

Denne na taliansky ostrov Lampedusa priplávajú desiatky člnov s utečencami na palube. Viac ako 1200 utečencov sa pritom už nachádza v tamojších záchytných centrách. Z údajov Organizácie Spojených národov (OSN) vyplýva, že pri pokuse preplávať zo severu Afriky do Európy tento rok zomrelo už viac ako 670 utečencov.

Pápež zároveň počas modlitby vyzval na okamžité skončenie bojov v etiópskom regióne Tigraj. Zároveň apeloval na zaistenie potravín a zdravotnej pomoci pre tamojších občanov. V Tigraji v súčasnosti hladuje približne 350.000 ľudí a ďalšie milióny naliehavo potrebujú humanitárnu pomoc.