Úvod ZO ZAHRANIČIA Paríž testuje na Seine nový vodný taxík v tvare bubliny

Paríž testuje na Seine nový vodný taxík v tvare bubliny

Foto: archív

Paríž testuje nový spôsob dopravy: ekologickejší vodný taxík v tvare bubliny, ktorý sa bude plaviť po rieke Seina. Organizátori uskutočňujú skúšobné plavby na bielych, oválnych elektrických krídlových člnoch, pripomínajúcich malé kozmické raketoplány. Tie s ľahkosťou kĺžu okolo parížskych pamätihodností.

Do vodného taxíka vo veľkosti menšieho auta sa pohodlne zmestia štyria ľudia a ak príslušné úrady udelia povolenie, taxík si bude možné objednať cez aplikáciu, tak ako pozemné taxíky, zdieľané bicykle či iné formy prepravy.

Konštruktéri týchto taxíkov nazývaných Seabubbles dúfajú, že sa budú komerčne využívať v Paríži a ďalších veľkých mestách od začiatku budúceho roka. Zástancovia projektu vnímajú takýto čln ako nový model rýchlo sa meniacich prostriedkov mestskej mobility. Jeho konštruktéri tvrdia, že má „nulový zvuk, vyvoláva nulové vlny a produkuje nulový oxid uhličitý“.

Krídlový čln, nazývaný aj „morská raketa“, je špeciálny druh plavidla v pokoji vyzerajúci ako bežný čln. Jeho osobitosť spočíva v tom, že má pod vodou nosné krídla podobné leteckým.

Tie pri vyššej rýchlosti vytvárajú vztlak, ktorý nadvihne čln nad hladinu, čím sa zníži odpor vody k trupu a vďaka tomu môže dosahovať vyššie rýchlosti pri rovnakom výkone. Vďaka tomu, že čln nie je v priamom kontakte s hladinou, je jeho stabilita menej ovplyvňovaná vlnami a plavba býva preto pokojnejšia.