Úvod Auto - moto Parkovanie budúcnosti: auto si samé nájde pridelené miesto

Parkovanie budúcnosti: auto si samé nájde pridelené miesto

Foto: archív

Ďalší významný krok k autonómnemu jazdeniu sa uskutočnil počas testovania parkovania bez vodiča v parkovacom dome Múzea Mercedes-Benz v Stuttgarte. Pomocou automobilu vybaveného vhodnou technológiou sa na základe príkazu cez smartfón s príslušnou aplikáciou z nástupného stanovišťa, podarilo odoslať vozidlo na priradené parkovacie miesto múzea a jeho vrátenie na východiskové miesto bez toho, aby vodič musel dohliadať na manéver.

Tento proces parkovania má využitie v mestskej mobilite a spočíva v tom, že cez aplikáciu v smartfóne si možno rezervovať vozidlo, ktorého cesta sa začína v okamihu, keď sa vozidlo automaticky presunie na nástupné miesto. Pri jeho vrátení ho zákazník odstaví na výstupnom mieste v parkovacom dome a cez aplikáciu v smartfóne ho vráti na jeho miesto.

Len čo inteligentný systém parkovacieho domu vozidlo rozpozná, auto sa naštartuje a presunie na pridelené miesto, pričom mu pomáhajú snímače inštalované v parkovacom dome, ktoré monitorujú jazdný koridor a jeho okolie, vďaka čomu riadia vozidlo.

Automatizované obsluhované parkovanie (Automated Valet Parking) ušetrí nervy, čas a aj miesto: na rovnakej ploche parkoviska umiestni až o 20 percent väčší počet vozidiel. Ako prvé na svete sa začne v reálnej prevádzke využívať v Múzeu Mercedes-Benz už od začiatku budúceho roka.

Automatizované obsluhované parkovanie: