Úvod Politika Parlament Čiernej Hory ratifikoval vstup do NATO

Parlament Čiernej Hory ratifikoval vstup do NATO

Foto: archív

Parlament Čiernej Hory ratifikoval protokol o vstupe tejto balkánskej krajiny do Severoatlantickej aliancie. Takýto krok smerom k Západu urobil napriek protestom Ruska a domácej opozície. Za členstvo v NATO hlasovalo všetkých 46 prítomných poslancov.

Čiernohorský parlament má 81 kresiel, zasadnutie v historickom hlavnom meste Cetinje však bojkotovali zákonodarcovia z radov opozície. Čiernohorský premiér Duško Markovič v prejave pred hlasovaním vyhlásil, že členstvo v NATO vraj bude predstavovať záruku budúcej bezpečnosti krajiny, jej hospodárskeho rozvoja i regionálnej stability. Proti ratifikácii prístupového protokolu demonštrovalo niekoľko stoviek stúpencov opozície. Protestujúci pálili vlajku NATO a kričali heslá ako „Zrada!“ či „Zlodeji!“.

Čierna Hora dostala oficiálnu pozvánku do NATO v decembri 2015. Vtedy sa aj otvorili rokovania o jej členstve, ktoré musí ratifikovať všetkých doterajších 28 krajín aliancie. Doteraz to urobilo 27 z nich, v Španielsku by sa mal tento proces skončiť v najbližších týždňoch. Slovenský parlament schválil príslušný dokument 14. júna 2016.

Rusko rozhnevalo nadchádzajúce rozšírenie NATO o Čiernu Horu, ktorá je jeho tradičnou zónou vplyvu. Krajina so 620-tisíc obyvateľmi má malú armádu s približne dvetisíc príslušníkmi. Jej poloha je však strategická, NATO jej členstvom získa úplnú kontrolu nad Jadranským morom.

Foto: archív
Foto: archív

Moskva odsúdila hlasovanie parlamentu Čiernej Hory za ratifikáciu vstupu do aliancie. Podľa ruského rezortu diplomacie sa toho hlasovanie poslancov konalo pod zámienkou imaginárnej ruskej hrozby a tí, ktorí hlasovali za, „sú zodpovední za následky uskutočnenia plánov vonkajších síl na prehĺbenie existujúcich rozdelení v Európe a na Balkáne“.

Rusko vníma rozširovanie NATO ako priamu hrozbu svojej národnej bezpečnosti. Vstup Čiernej Hory do aliancie zhorší regionálne napätie „vrazením klinu do základov hlbokej historickej tradície priateľských vzťahov so Srbmi a Rusmi“.

Čierna Hora sa oddelila od Srbska v roku 2006 pod vedením Mila Djukanoviča a jeho Demokratickej strany socialistov (DPS). Hoci krajina je hlboko rozdelená v otázkach od nezávislosti po vzťahy s Ruskom a členstvo v NATO, DPS zachováva prozápadný kurz.

Opozícia však prisľúbila zorganizovať referendum o členstve v aliancii v prípade, ak sa dostane k moci. O otázke jej zástupcovia diskutovali tento týždeň na ľudovom zhromaždení v obci Murino, ktorú NATO bombardovalo v roku 1999 pri zásahu proti vtedajšiemu Srbsku a Čiernej Hore.