Úvod Z DOMOVA Parlament odmietol Istanbulský dohovor. Beblavý: Budúca vláda ho môže aj tak ratifikovať

Parlament odmietol Istanbulský dohovor. Beblavý: Budúca vláda ho môže aj tak ratifikovať

Foto: archív

Slovenská národná strana (SNS) vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby neodkladne a urýchlene konala a oznámila Rade Európy, že Istanbulský dohovor na Slovensku účinný a platný nebude. V parlamente to oznámil podpredseda SNS Jaroslav Paška.

Poslanci Národnej rady SR totiž definitívne odmietli Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu, ktorý je známy aj ako Istanbulský dohovor.

Za tento verdikt hlasovalo 96 zo 113 prítomných členov zákonodarného zboru. „Som rada, že sa nám tento proces podarilo skončiť. Ďakujem všetkým poslancom, ktorí sa postavili za všetky tie veci, ktoré vyznáva veľká časť väčšinového obyvateľstva na Slovensku,“ doplnila poslankyňa za SNS Eva Smolíková.

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý si však myslí, že utorkové hlasovanie parlamentu, ktorým odmietol Istanbulský dohovor, neprináša nič ani odporcom, ani stúpencom dohovoru, pretože SR ho neratifikovala a ani nebola v procese ratifikácie. Budúca vláda ho podľa neho môže ratifikovať.

Hlasovanie o odmietnutí Istanbulského dohovoru navyše označil Beblavý za predvolebnú lož, pretože uznesenie parlamentu údajne nebolo prijaté v súlade so zákonom. „Rokovací poriadok hovorí jasne, že takáto zmluva môže byť prijatá alebo odmietnutá až po tom, ako sa 30 dní o nej rokuje, toto vôbec nebolo dodržané,“ uviedol Beblavý na tlačovej konferencii.