Úvod Z DOMOVA Parlament odobril prítomnosť vojsk NATO na Slovensku

Parlament odobril prítomnosť vojsk NATO na Slovensku

Foto: archív

Na Slovensku bude pôsobiť do 2100 vojakov Severoatlantickej aliancie. Tzv. posilnenú predsunutú prítomnosť NATO na území SR odsúhlasila Národná rada SR. Má ísť o reakciu Slovenska na vojenský konflikt na Ukrajine.

Zo 134 prítomných poslancov návrh podporilo 96, 15 bolo proti, zdržalo sa 22 poslancov a jeden nehlasoval. Prítomnosť vojakov podporili všetci poslanci SaS, Sme rodina, Za ľudí i členovia klubu OĽaNO okrem Milana Kuriaka, ktorý bol proti.

Za boli aj nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD. Poslanci Smeru-SD sa zdržali až na Jaroslava Bašku, ktorý návrh podporil. Klub ĽSNS a odídenci z klubu združení v hnutí Republika návrh nepodporili.

Slovenskú jednotku má tvoriť do 600 českých, do 200 holandských, do 100 poľských a slovinských, do 400 amerických a do 700 nemeckých vojakov. Počet príslušníkov ozbrojených síl súvisí aj s technikou, ktorú budú vojaci pri zabezpečovaní obrany SR obsluhovať.

Posilnená predsunutá prítomnosť sa na Slovensku zriaďuje od 15. marca. „Cieľom je demonštrácia súdržnosti a deklarovanie pripravenosti brániť sa spoločne proti akejkoľvek hrozbe.

Členské štáty NATO aj touto aktivitou potvrdzujú, že prípadný útok na jedného člena bude považovaný za útok na všetkých,“ uviedla ešte pred časom hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Mnohonárodné bojové skupiny v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti NATO vznikli ako “odstrašujúci nástroj” aliancie v reakcii na opätovné pričlenenie Krymu k RF. Sídlia v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku.

Po útoku Ruska na Ukrajinu sa členské štáty aliancie zhodli na zriadení mnohonárodných bojových skupín  pozdĺž celého východného krídla NATO vrátane Rumunska, Bulharska, Maďarska a Slovenska.

Poslanci Smeru-SD podľa ich šéfa Roberta Fica nevidia dostatočné bezpečnostné dôvody, pre ktoré by prítomnosť vojsk NATO podporili. Odvolávajú sa na ubezpečenia najvyšších ústavných činiteľov SR, že Slovenská republika nečelí nijakému bezprostrednému ohrozeniu.

„Smer-SD jednoznačne vyhlasuje, že v prípade bezprostredného ohrozenia SR bude podporovať aktívnu spoluprácu s ostatnými členskými štátmi NATO a podporí aj návrh na prítomnosť OS členských štátov NATO na území SR,“ povedal Fico na mediálnom brífingu po hlasovaní.