Úvod Z DOMOVA Parlament schválil rozpočet na rok 2021 s astronomickým schodkom. Kotleba na protest...

Parlament schválil rozpočet na rok 2021 s astronomickým schodkom. Kotleba na protest blokoval rečnícky pult

Marian Kotleba. (Foto: archív)

Parlament odobril vládny návrh štátneho rozpočtu na rok 2021. Jeho schodok je viac ako 8 miliárd eur, čo je historicky najvyššie číslo. Oproti poslednému rozpočtu je to takmer trojnásobne viac. Aj preto ho parlamentná opozícia ostro kritizovala a nezahlasovala zaň.

Minulý rok schválila koalícia Smeru, SNS a Mostu-Híd štátny rozpočet na rok 2020 so schodkom 2,768 miliardy eur. Štát v roku 2021 ráta s príjmami 15,815 miliárd eur a s výdavkami 23,864 miliárd eur. V štátnom rozpočte je teda schodok 8,049 miliárd eur.

Koalícia tvrdí, že obrovské mínusové číslo je spôsobené predovšetkým bojom s koronavírusom. Hlasovania sa zúčastnilo 141 poslancov, z ktorých 91 bolo za, 49 proti a jeden poslanec sa zdržal.

Hlasovaniu predchádzal incident pri rečníckom pulte. Podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel vykázal z rokovacej sály predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu, pričom dodal, že na hlasovaní môže byť prítomný. Kotleba pri schvaľovaní zákona roka totiž zablokoval rečnícky pult a odmietol ho opustiť. Neustúpil ani po prerušení rokovania.

Šéf ĽSNS tým chcel upozorniť na astronomické zadlženie štátu prijatím rozpočtu. Predseda vlády Igor Matovič počas toho odišiel z miesta určeného pre premiéra a sadol si k poslancom OĽaNO. Kotleba ho za to kritizoval. Poznamenal, že ignoruje NR SR a nazval ho psychopatom. Keďže Kotleba neustúpil od pultu ani po prestávke, Grendel ho vykázal zo sály.

Rovnako vyzval premiéra na návrat na svoje miesto aj nezaradený poslanec Ján Podmanický, ktorý predložil v tomto smere aj procedurálny návrh. Zdôraznil, že zákon roka si zaslúži byť prijatý s elementárnou slušnosťou. Plénum jeho návrh odmietlo.

Po odhlasovaní rozpočtu si koaliční poslanci zatlieskali. Schodok v rozpočte môže byť podľa dôvodovej správy vlády napokon nižší, ale aj vyšší. „Schodok možno počas rozpočtového roka … prekročiť alebo znížiť v závislosti od čerpania prostriedkov štátneho rozpočtu a prostriedkov Európskej únie v príslušnom rozpočtovom roku,“ píše sa v dôvodovej správe.

Deficit verejných financií by mal v budúcom roku dosiahnuť 7,41 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Mal by tak klesnúť z tohtoročných odhadovaných 9,68 percenta HDP. Hrubý verejný dlh sa má v budúcom roku vyšplhať na 65 percenta HDP.

Ministerstvo financií zdôrazňuje, že rozpočet vznikal v náročných podmienkach pandémie nového koronavírusu. Predložený návrh predpokladal deficitné hospodárenie na všetky nasledujúce roky. Schodok by sa mal postupne znižovať na 6,18 percenta HDP v roku 2022 a 5,72 percenta HDP v roku 2023.

Ak by mal deficit verejných financií klesnúť v roku 2023 na nulu, ako to predpokladá zatiaľ platný zákon o dlhovej brzde, podľa MF by si to vyžiadalo prijatie konsolidačných opatrení v objeme 6 miliárd eur.