Úvod ZO ZAHRANIČIA Parlamentné voľby boli čestné, tvrdí Putinov hovorca

Parlamentné voľby boli čestné, tvrdí Putinov hovorca

Foto: archív

Parlamentné voľby v Rusku boli otvorené a čestné. Vyhlásil to hovorca prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov, pričom dodal, že výsledky volieb hodnotí Kremeľ pozitívne. V tohtoročných voľbách zvíťazila vládnúca strana Jednotné Rusko, ktorá získala 49,8 percenta hlasov a obhájila tak parlamentnú väčšinu.

Na druhom mieste je podľa Ústrednej volebnej komisie Komunistická strana Ruskej federácie s 19,05 percenta hlasov a na treťom mieste sa umiestnila Liberálnodemokratická strana Ruska (7,48 percenta). Hranicu piatich percent prekonala aj strana Spravodlivé Rusko-Patrioti-Za pravdu so 7,41 percenta hlasov a politický subjekt Noví ľudia (5,36 percent).

Peskov ohodnotil výsledky volieb pozitívne. Podľa jeho slov malo Jednotné Rusko za úlohu potvrdiť svoju pozíciu lídra, a to sa mu aj podarilo. „Pre prezidenta bola a naďalej je najdôležitejšia súťaživosť, otvorenosť a čestnosť uplynulých volieb a v tomto smere hodnotíme volebný proces veľmi pozitívne,“ uviedol Peskov.

Voľby v Rusku sa konali v dňoch 17. – 19. septembra. Obyvatelia si volili poslancov Štátnej dumy, najvyšších predstaviteľov 12 subjektov krajiny a poslancov zákonodarných orgánov v 39 subjektoch Ruskej federácie. Okrem toho sa v Moskve konali doplňujúce voľby do mestskej Dumy.