Úvod Politika Parlamentný výbor žiada od Kisku vysvetlenia

Parlamentný výbor žiada od Kisku vysvetlenia

Foto: archív

Prezident SR Andrej Kiska má povedať parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, či jestvuje pohľadávka medzi ním a firmou Kiska Travel Agency (KTAG), a ak áno, prečo ju neuviedol v majetkovom priznaní. Ak totiž taká pohľadávka existovala počas jeho výkonu funkcie prezidenta SR a on ju nepriznal, porušil tým ústavný zákon o konflikte záujmov. Vysvetľovať má v konaní, ktoré odobril výbor na svojom mimoriadnom rokovaní. Konanie spustil podnet od neúspešného prezidentského kandidáta Jozefa Behýla. Výbor rokoval mimoriadne na žiadosť koaličných poslancov.

„Žiadame od pána prezidenta odpoveď na otázku, či existuje nejaká pohľadávka medzi ním a firmou KTAG. A za predpokladu, že by takáto pohľadávka existovala, tak na základe žiadosti koaličných poslancov sa budeme pýtať na detaily tejto pohľadávky. Ak neexistuje, nebudeme mať odpovede,“ povedal predseda výboru Martin Poliačik (SaS).

Dodal, že pohľadávka je súčasťou majetku. „Keď sa stanete verejným funkcionárom a nejaká firma vám visí dva milióny, tak je dobré, aby to verejnosť vedela. A ak by takéto niečo existovalo a nebolo uvedené v majetkovom priznaní, tak je to porušenie ústavného zákona,“ vysvetlil Poliačik. Na základe podnetu voči Kiskovi sa rieši možné nepriznanie pohľadávky či prijatie daru počas trvania verejnej funkcie. Poliačik očakáva, že Kiska urobí všetko preto, aby boli podozrenia z podnetu vyvrátené.

Výbor rokoval mimoriadne, iniciovali to koaliční poslanci. Podľa opozície politikárčia, čo oni odmietli. „Podnet aj konanie je politicky absurdné a vecne nezmyselné,“ vyhlásil Ondrej Dostál z klubu SaS. Je podľa neho nemiestne až smiešne, že preveriť Kisku chcú poslanci, ktorí „kryjú ministra vnútra Roberta Kaliňáka obchodujúceho s daňovým podvodníkom Ladislavom Bašternákom, premiéra Roberta Fica (obaja Smer-SD), ktorý býva v Bašternákovom byte“.

Foto: archív
Foto: archív

Dostál pripomenul, že výbor má riešiť iba verejných funkcionárov, Kiska však v čase prezidentskej kampane nebol verejný funkcionár. A konanie namietané v Behýľovom podnete sa podľa Dostála týka práve obdobia, kedy Kiska nebol verejný funkcionár. „Nepatrí to do kompetencie tohto výboru, pretože k tým skutkom prišlo v čase, kedy Andrej Kiska nebol prezidentom SR a teda nemáme právomoc to riešiť,“ uviedol.

Podpredseda výboru Juraj Blanár (Smer-SD) namietal. Podľa neho si Dostál podnet nenaštudoval. Odmieta obvinenia o politikárčení, podľa Blanára politizuje on, keď spomína Kaliňáka. „My sme tu na riešenie podnetu, ktorý prišiel nie od vládnych poslancov. Chceme preskúmať, ako to bolo,“ povedal s tým, že ak existovala pohľadávka v čase výkonu funkcie prezidenta SR a Kiska ju neuviedol v majetkovom priznaní, tak to je situácia, ktorú výbor má skúmať. „Je v záujme nás všetkých, aby to bolo čím skôr vysvetlené. A je to v prvom rade v záujme pána prezidenta, na ktorého to nevrhá dobré svetlo,“ povedal Blanár.

Róbert Puci (Smer-SD) doplnil do uznesenia konkrétne doklady, ktoré by si mal výbor pýtať od prezidenta. V konaní má teda Kiska dodať výboru svoje stanovisko k podnetu, ako aj účtové a daňové doklady od KTAG k prezidentskej kampani, bankové doklady, faktúry a ďalšie. „Keď sa k týmto dokladom dostaneme, rýchlo tento prípad uzavrieme,“ poznamenal Puci.