Úvod Spoločnosť Parníky IKEA na diaľkové ovládanie odstraňujú odpadky z rieky

Parníky IKEA na diaľkové ovládanie odstraňujú odpadky z rieky

Foto: archív

Ak patríte k fanúšikom švédskej značky IKEA, možno poznáte najpredávanejšie hračku do vane v podobe plastového parníku SMÅKRYP. V Londýne ho v nasledujúcich týždňoch môžete vidieť v podstatne väčšej veľkosti. Cieľom diaľkovo ovládanej lode Good Ship IKEA je odstraňovanie odpadkov z vody.

Hoci loď na prvý pohľad pôsobí ako zväčšená hračka, v skutočnosti sa jedná o veľmi užitočný stroj. Vďaka osadenej technológii Orca vyvinutej v Číne dokáže pozbierať z vody až dvadsať kíl odpadkov naraz. Pri nasadení väčšieho počtu strojov tak môže slúžiť ako spôsob, ako udržiavať vodné toky v čistom stave.

Orca vznikla v roku 2017 – ide o projekt automatických lodí pre ochranu životného prostredia, ktorých cieľom je odstraňovať odpadky z vody. Plavidlá majú dĺžku takmer tri metre a váži okolo 70 kilogramov. K ich výhodám patrí, že sú veľmi odolné a nezhrdzavejú.

Loď nemá žiadnu posádku – je totiž ovládaná na diaľku. Vďaka kamere poskytuje svojmu kapitánovi pohľad na situáciu priamo z paluby. V súčasnosti existujú dva kusy tohto užitočného plavidla, pričom obaja sú k videniu na rieke Ravensbourne (prítok Temže) v juhovýchodnej časti Londýna.

V rámci osvetovej kampane dáva IKEA záujemcom z radov verejnosti možnosť skúsiť si lode riadiť. Po skončení budú stroje venované organizáciu Hubbub, zaoberajúca sa zdravým a ekologickým životným štýlom v oblasti módy, jedla, domácností a regiónov. Tu majú slúžiť ako súčasť prebiehajúceho programu vzdelávania v oblasti znečistenia vody plasty.

Zhromaždené odpadky budú recyklované do unikátnej plastiky , ktorá byde vystavená v novootvorenom obchode IKEA Greenwich. Najčastejšie sú z hladiny zbierané fľaše na nápoje, obaly od potravín a loptičky.

Švédska značka, ktorá je jedným z najväčších producentov nábytku, chce touto cestou upozorniť na problém znečisťovania vôd. IKEA podotýka, že len z Temže je ročne vylovené viac ako 300 ton odpadkov. Robotická plavidlá by mohla časť tejto práce automatizovať a vyčistiť oblasti, ktoré doteraz zostávali stranou pozornosti.

Helen Aylett, manažérka obchodu IKEA Greenwich, uviedla: „V spolupráci so spoločnosťami Creekside Education Trust a Hubbub ukazujeme dôležitú záležitosť, akou je znečistenie vodných tokov plasty, hravú aktivitou a povzbudzujeme deti a rodiny, aby sa k nám pripojili v rámci čistenia tunajšej lokality.

Foto: archív