Úvod Politika Paška: Ak EÚ stanoví jednotnú výšku dávok migrantom, SR môže mať problém

Paška: Ak EÚ stanoví jednotnú výšku dávok migrantom, SR môže mať problém

Foto: Michaela Kolimárová

Slovensko zatiaľ nepatrí medzi cieľové krajiny migrantov. Dôvodom je nižšia životná úroveň oproti štátom západnej Európy a sociálny systém, ktorý neumožňuje takú výšku sociálnych dávok, akú migrantom ponúkajú na Západe. Keď migrant dostane azyl v EÚ, podľa súčasných pravidiel sa nemôže voľne pohybovať v schengenskom priestore.

„O materiálne zabezpečenie migranta, ktorý dostane azyl od slovenského migračného úradu, je povinné postarať sa Slovensko. To znamená, že podľa nastavených pravidiel mu musíme poskytnúť dávky, možnosť integrovať sa, naučiť sa jazyk a pracovať. A tiež zdravotnú starostlivosť,“ povedal pre portál napalete.sk poslanec NR SR a podpredseda SNS Jaroslav Paška.

V odpovedi na otázku, či sa to môže v budúcnosti zmeniť, pripustil, že v prípade, že by prišlo k tomu, že EÚ zavedie centrálnu azylovú politiku, čo naznačila už tým, že vytvorila európsky azylový úrad, nastane problém v tom, že „keď úrad rozhodne o deportácii nejakej osoby, či azylový úrad bude akceptovať aj to, že azylant požiada o ubytovanie alebo o starostlivosť v Nemecku, vo Švajčiarsku alebo inde a či potom azylantov tieto krajiny skutočne prijmú“.

Ak, povedzme, Nemecko migrantov neprijme z dôvodu naplnených kapacít, Paška sa pýta, čo v tom prípade urobí európsky azylový úrad. „Bude ich posielať ďalej, alebo sa bude snažiť direktívne rozhodnúť, keď ďalšie členské štáty azylantov odmietnu?“ dodáva.

Foto: archív

Ešte však podľa poslanca jestvuje možnosť, že azylový úrad stanoví jednotnú výšku sociálnych dávok migrantov pre celú EÚ a každý azylant sa tak bude môcť rozhodnúť, v ktorej krajine únie sa usadí. „Keďže vieme, aká je výška dávok na osobu v Nemecku alebo v iných bohatších krajinách EÚ, môže to byť pre nás obrovský problém,“ upozorňuje Paška.

„Ak sociálna podpora európskeho azylového úradu pre migranta bude napríklad 800 eur a bude si môcť sám zvoliť štát, kde chce žiť, bude preňho výhodnejšie odísť z Nemecka a usadiť sa v lacnejšej krajine, kde si za tých 800 eur bude môcť dovoliť podstatne lepší život – napríklad na Slovensku. Pretože tak či tak nedostane v Nemecku viac ako v inom štáte EÚ. Neoplatí sa mu ísť do Švédska, lebo je tam draho,“ uvažuje poslanec SNS.

Dopĺňa, že za 800 eur si bude môcť migrant v chudobnejšom štáte EÚ dovoliť slušne žiť zo sociálnej dávky bez toho, aby pracoval. „Slušnejšie ako mnohí ľudia, ktorí pracujú a každé ráno vstávajú do práce, ľudia, ktorí desaťročia budovali a prispievali na rozvoj svojej krajiny. Zo dňa na deň by takto aj medzi našich ľudí mohol prísť človek, ktorý bude mať od únie dávky vo výške povedzme tých 800 eur, pričom sa na tie dávky budeme skladať my z našich daní,“ hovorí.

„Povedal by som, že slabý sociálny systém, ktorý bol predtým pre Slovensko paradoxne v tomto smere výhodou, by bol v spomenutom prípade nevýhodou – azylanti by sa k nám hrnuli. Spôsobilo by nám to sociálne problémy, pretože naši nezamestnaní, dôchodcovia či invalidi, ktorí dostávajú nízky dôchodok, by boli znevýhodnení v porovnaní s migrantmi, ktorí by mesačne dostali neporovnateľne vyššiu sumu, ako spomenuté kategórie našincov,“ uzavrel Paška.

Foto: Michaela Kolimárová