Úvod Politika Paška kritizoval ombudsmanku za podporu Dúhového pochodu

Paška kritizoval ombudsmanku za podporu Dúhového pochodu

Foto: archív

Poslanci Slovenskej národnej strany možno už nepodporia nijakého kandidáta, ktorého do verejných funkcií navrhne Most-Híd. Pripúšťa to prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška na sociálnej sieti Facebook. Rozčúlilo ho, že obmudsmanka Mária Patakyová, ktorú nominoval Most-Híd, prijala pozvanie na Dúhový Pride.

„Tak to už nie, Béla,“ píše Paška na sociálnej sieti. Pripomína, že Bugár prezentoval Patakyovú ako slušnú, korektnú, rozvážnu, kresťansky založenú pani so zmyslom pre spravodlivosť, rodinné hodnoty. Paška tiež poukazuje, že podľa koaličnej dohody strany nemajú otvárať kontroverzné témy. Predseda SNS Andrej Danko nedávno koaličnú zmluvu vypovedal k septembru.

„Pani, ktorú sme Ti svojimi hlasmi pomohli ustanoviť na post verejného ochrancu práv Slovenskej republiky, sa však zjavne chystá znevážiť nielen našu spoločnú koaličnú vládu, ale aj dlhoročné civilizačné, kultúrne a sociálne hodnoty našej spoločnosti a vysmieva sa im,“ obracia sa Paška na Bugára.

Podpredseda národniarov si nie je istý, „či sa po tomto vulgárnom geste“ Bugárovej nominantky „proti čl. 41 Ústavy SR (ale aj našim koaličným dohodám), nájde v klube SNS poslanec, ktorý by ešte podporil nejakého Tvojho kandidáta do akejkoľvek verejnej funkcie“.

„Predmetné vyjadrenie svedčí o mentálnej vyspelosti podpredsedu SNS a o tom, že nepochopil základné poslanie verejného ochrancu práv. Ombudsmanka musí zastávať práva každého občana,“ reagoval Most-Híd.

Reprodukcia: archív
Reprodukcia: archív

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová nechcela na výrok podpredsedu SNS reagovať. Prostredníctvom poradcu pre médiá a komunikáciu Jána Glovička odkázala, že Ústava SR jej v článku 151a garantuje nezávislosť, a zároveň ju od nej vyžaduje. „Preto na výroky politikov, prípadne na politické predstavy o tom, ako mám vykonávať prácu nezávislého ústavného orgánu, nebudem reagovať,“ uviedla.

Pripomenula, že verejný ochranca práv je nezávislý ústavný orgán, ktorého hlavnou úlohou je ochrana základných práv a slobôd. „Moju prácu a poslanie verejného ochrancu práv ochraňovať ľudské práva každého jednotlivca alebo právnickej osoby vykonávam slobodne a nezávisle, nie politicky či ideologicky,“ zdôraznila Patakyová.