Slovenská národná strana je vážne znepokojená vyhlásením končiacej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá bez vytvorenia fungujúcich zberných táborov na africkej pôde a doriešenia otázky ich financovania, nezodpovedne požaduje opätovné zavedenie „tzv. európskej misie“ na záchranu utečencov v Stredozemnom mori. TASR o tom informoval poslanec NR SR za SNS Jaroslav Paška.
“Od roku 2015, keď kancelárka Merkelová na stanici v Nemecku s veľkou slávou privítala prvých nelegálnych migrantov (čím spustila doposiaľ nevídanú a neudržateľnú vlnu nelegálnej migráciu do Európy) sa Európska únia s dôsledkami jej vtedajších protiprávnych krokov dodnes nedokázala vyrovnať.
V rámci jedného z vtedajších improvizovaných opatrení tzv. európskej ‘záchrannej’ misie Sophia boli od roku 2015 v Stredozemnom mori z nafukovacích člnov (vyslaných na more pašerákmi ľudí) pozbierané a do Európy pozvážané desiatky tisíc nelegálnych migrantov.
Operácia Sophia bola po čase vyhodnotená, ako nevydarený projekt, pretože viedla k masívnemu, nekontrolovateľnému rozširovaniu biznisu prevádzačských gangov a mafie na severe Afriky, pri neudržateľne narastajúcom ohrození a riziku prevádzaných osôb.
Opätovný návrat k zavádzaniu Slovenskou republikou (ako aj mnohými ďalšími štátmi EÚ) už odmietnutých mechanizmov ‘európskej’ migračnej politiky, ako sú napríklad otvorená schengenská hranica, Bruselom organizované zvážanie ‘stroskotaných’ migrantov do európskych prístavov a ich následné prideľovanie, či prerozdeľovanie členským štátom sú pre SNS absolútne neprijateľnými riešeniami,” píše Paška vo svojom vyhlásení.
Preto SNS podľa Pašku žiada Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, aby dôsledne hájilo prijaté politické pozície Slovenskej republiky k opatreniam v oblasti migrácie a verejne a dôrazne odmietlo všetky pokusy, tak kancelárky Merkelovej, ako aj odchádzajúcich, či nových členov Európskej komisie oslabovať ochranu Schengenu pred nelegálnou migráciou.
Paška dodal, že strana súčasne žiada MZV a EZ, aby prostredníctvom svojho zastúpenia pri EÚ požiadalo končiaceho predsedu Európskej komisie Jeana Claude Junckera a končiacu Vysokú predstaviteľku EŮ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Fredericu Mogheriniovú o vypracovanie a zverejnenie odpočtu výsledku ich päťročnej práce na vyriešení jednoduchej úlohy: zabezpečiť, aby stroskotanci zachránení pri afrických brehoch mohli byť vylodení na tú pevninu, z ktorej vyplávali.